Kolejny krok ku reformie urzędów pracy. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie
23.01.2025
Po 20 latach rynek pracy potrzebuje nowej ustawy, która będzie przystawała do dzisiejszych realiów i zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ministerialnego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który stanowi realizację jednego z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
Jaki powinien być Urząd Pracy? Nowoczesny, przyjazny i pomocny dla swoich klientów. Właśnie to jest istotą projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 23 stycznia br. w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.
Prawo to ma zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która była tworzona ponad 20 lat temu i w ciągu tych lat była nowelizowana już ponad 200 razy. Przez te dwie dekady polski rynek pracy zmienił się nie do poznania
– mówiła w czwartek w Sejmie ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Jak podkreślił wiceminister pracy Sebastian Gajewski, ustawa powstała w innych realiach rynku pracy, gdy największym jego problemem było wysokie strukturalne bezrobocie. Dodał, że wraz z projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, proponowane rozwiązania stanowią odpowiedź na wyzwania, z jakimi dzisiaj mierzą się zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy w Polsce.
Aktywizacja to nasz priorytet i odpowiedź na brak rąk do pracy
– zaznaczył wiceminister Sebastian Gajewski.
Przeniesiemy Urzędy Pracy w XXI wiek
Znaczne zmniejszenie bezrobocia w ciągu ostatnich 20 lat i rosnąca skala migracji zarobkowych do Polski oraz wiążące się z tym wyzwania sprawiły, że dotychczasowe przepisy przestały przystawać do rzeczywistości.
Projekt wprowadza rozwiązania odpowiadające na bieżące wyzwania rynku pracy, na aktualne potrzeby osób szukających pracy oraz pracodawców, a także powoli urzędom pracy lepiej odpowiadać na wyzwania związane z koniecznością dostosowania rynku pracy do zielonej, cyfrowej i demograficznej transformacji.
Urzędy pracy, kojarzone do tej pory głównie z problemem bezrobocia, musimy przenieść w XXI wiek. Mają one stać się skutecznym narzędziem do zwiększania kompetencji polskich pracowników. Rozwój technologii powoduje, że powstają nowe zawody, a pracownicy muszą nabywać nowych umiejętności konkurując często z algorytmami i robotami. Urzędy pracy mogą i muszą odegrać w tym procesie kluczową rolę poprzez oferowane szkolenia, doradztwo zawodowe, staże czy kursy.
Najważniejsze proponowane zmiany:
- Umożliwimy rejestrację w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania
- Zlikwidujemy ograniczenia wiekowe w dostępie wielu instrumentów rynku pracy, m.in. do bonu na zasiedlenie
- Zwiększymy dostęp do dobrej jakości ofert pracy
- Wdrożymy nowy system teleinformatyczny
- Poprawimy efektywność funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- Zwiększymy wsparcie dla rodzin oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami
- Wprowadzimy nowe instrumenty aktywizujące seniorów
- Zwiększymy wsparcie dla grup wrażliwych na rynku pracy
- Zajmiemy się aktywizacją biernych zawodowo
- Umożliwimy rolnikom rejestrację w urzędach pracy