W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat do beneficjentów POWER ws. koronawirusa

13.03.2020

Komunikat Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w sprawie wpływu zagrożenia epidemicznego wynikającego z rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na projekty realizowane w ramach PO WER

praca w domu

W związku z  rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski  koronawirusa SARS-CoV-2,  wywołującego chorobę COVID-19 na świecie i w Europie, w tym w Polsce,  mając na uwadze  wpływ zagrożenia epidemicznego na realizację projektów PO WER, rekomendujemy Beneficjentom podejmowanie działań w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucja Pośrednicząca PO WER zaleca Beneficjentom zaniechanie planowania i organizowania nowych wyjazdów zagranicznych, szkoleń czy konferencji do czasu unormowania sytuacji w Polsce i krajach docelowych. Beneficjenci powinni w szczególności podjąć działania w celu zminimalizowania kosztów powstałych w związku z odwoływanymi spotkaniami, w tym odzyskać część lub całość środków od organizatorów spotkań (np., biletów lotniczych, gdyż niektóre linie lotnicze wprowadzają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji lotu), itd. W stosunku do wyjazdów i delegacji zagranicznych lub krajowych konferencji czy szkoleń zaplanowanych wcześniej, decyzja o tym, czy planowana w projekcie forma wsparcia taka jak wizyta, szkolenie, konferencja lub mobilność ma dojść do skutku, należy ostatecznie do uczestników projektu.

 

Jeśli z powodu zagrożenia epidemicznego, wizyta zagraniczna czy krajowa, szkolenie, konferencja lub inna forma wsparcia się nie odbędzie w ramach projektu,  a poniesiono już koszty z tym związane lub będą one musiały zostać poniesione (np. bilety lotnicze i kolejowe, hotel itp.), taka sytuacja zostanie  uznana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucję Pośredniczącą PO WER za działanie siły wyższej. Podjęte zobowiązania finansowe beneficjenci mogą wówczas pokryć ze środków projektu realizowanego w ramach PO WER.

W konsekwencji, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako Instytucja Pośrednicząca PO WER dopuszcza możliwość uznania za kwalifikowalne  kosztów związanych z niezrealizowanymi ze wskazanych powodów działaniami projektowymi pod warunkiem:

· zaciągnięcia przez beneficjenta zobowiązań na ten cel przed 11.03.2020.,

· udokumentowanie braku możliwości odzyskania poniesionych na ten cel środków (odzyskanie kosztów rezerwacji lub zaliczek od dostawców i usługodawców

zakończyło się niepowodzeniem) oraz

· przekazania uzasadnienia powodów odwołania planowanej formy wsparcia (np.

ograniczone możliwości wjazdu do danego kraju w związku z zakażeniem koronawirusa, brak zgody uczestników projektu na udział np. w szkoleniu).

Wszystkie przypadki kwalifikowania wydatków na działania projektowe niezrealizowane w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2,  wywołującego chorobę COVID-19, będą indywidualnie  rozpatrywane przez MRPiPS jako IP PO WER.

{"register":{"columns":[]}}