Komunikat w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
12.12.2024
W dniu 12 grudnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. poz. 1827).
Ww. ustawa podwyższa określoną w art. 10 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, maksymalną wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy w dotychczasowym brzmieniu, świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł. Natomiast nowe brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy, zakłada, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 1000 zł.
Nowa maksymalna wysokość ww. świadczeń ma zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okresy świadczeniowe przypadające po dniu 30 września 2024 r. i obowiązuje wstecz, od początku trwającego już okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2024 r. (art. 3 ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).
Z tego względu, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, decyzje, na mocy których przyznano świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy trwający od 1 października 2024 r. do 30 września 2025 r. , w których wysokość kwot przysługujących świadczeń ustalono na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w brzmieniu dotychczasowym, zmienia się w zakresie wysokości tych kwot na ustalony w tych decyzjach okres z uwzględnieniem art. 10 ust. 1 ustawy w nowym brzmieniu. Postępowania w sprawie zmiany ww. decyzji przyznających świadczenia wszczyna się z urzędu, a zmiana decyzji nie wymaga zgody strony. Przepisów art. 10 i art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego nie stosuje się.
Powyższe oznacza że, że po wejściu w życie ww. przepisów ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, organy właściwe wierzyciela są zobligowane do zmiany z urzędu wydanych już decyzji przyznających świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2024/2025 i odpowiedniego podwyższenia z mocą wsteczną wraz z wyrównaniem za okres od 1 października 2024 r., tych świadczeń, w tym do odpowiedniej zmiany także decyzji przyznających świadczenia z funduszu alimentacyjnego wydanych z zastosowaniem zasady tzw. „złotówka za złotówkę”.
W sprawach o świadczenia z funduszu alimentacyjnego za okres do dnia 30 września 2024 r. stosowane będą przepisy dotychczasowe.
Pobierz tekst ustawy: