Komunikat w sprawie zmian przepisów dotyczących świadczenia rodzicielskiego wprowadzonych nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
01.02.2023
Z dniem 1 lutego 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2140) nowelizujące m. in. przepisy o świadczeniu rodzicielskim, o którym mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Powyższa ustawa w art. 8 wprowadza zmiany w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie zasad przyznawania świadczenia rodzicielskiego opiekunom faktycznym dziecka, (tj. osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie) oraz osobom, które już przysposobiły dziecko.
Znowelizowany przepis art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że świadczenie rodzicielskie przysługuje ww. osobom w przypadku objęcia dziecka opieką w wieku do ukończenia przez dziecko 14 roku życia , a nie jak dotychczas do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia. - co jest konsekwencją zmian regulacji zastosowanych w Kodeksie Pracy. Powyższe dotyczy również okresu przyznawania tym osobom świadczenia rodzicielskiego.
Istotne jest, że ww. nowela ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zawiera w powyższym zakresie przepis przejściowy, który umożliwia skorzystanie z nowych zasad dotyczących przysługiwania świadczenia rodzicielskiego osobom, które przysposobiły lub objęły dziecko opieką przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów, a które to osoby nie mogły skorzystać z pełnego okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego z uwagi na wcześniejsze ukończenie przez dziecko odpowiednio 7. albo 10. roku życia. W powyższym przypadku zastosowanie znajduje art. 43 ustawy zmieniającej ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Pobierz tekst ustawy: