W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Masz prawo do…”

08.12.2021

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadziło w trybie online ogólnopolską konferencję dotyczącą nowelizacji przepisów związanych z przeciwdziałaniem przemocy pt. „Masz prawo do…”.

Collage zdjęć przedstawiających Annę Schmidt, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania

Konferencję otworzyła Anna Schmidt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.

– Przepis dający możliwość natychmiastowego izolowania sprawców przemocy w rodzinie od osób tej przemocy doznających funkcjonuje już rok, a prowadzone analizy wyraźnie wskazują, że dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo osób doznających przemocy, które już  nie muszą uciekać z domu – mówiła minister Schmidt.

Przemoc domowa

Kolejne projektowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakładają m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony osób zagrożonych i doznających przemocy domowej, w szczególności poprzez bardziej indywidualne i podmiotowe  podejście do procesu wsparcia i pomagania; poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym oraz na szczeblu jednostek samorządu terytorialnego i wprowadzenie do przepisów ustawy programów psychologiczno-terapeutycznych, dzięki którym osoba stosująca przemoc może powrócić do prawidłowych relacji rodzinnych.

Zmiana podejścia do omawianych zagadnień, zwłaszcza zwiększenie katalogu na które będą oddziaływać przepisy zmienionej ustawy, wyznacza również zmianę dotychczasowej nazwy ustawy: „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, na „o przeciwdziałaniu przemocy domowej” – podkreśliła minister Schmidt.

Rządowe wsparcie samorządów

Warto też aplikować o środki finansowe w ramach otwartego konkursu ofert na realizację Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Działanie to planujemy rozpocząć na początku przyszłego roku i uważam, że jest to dobre wsparcie finansowe w realizacji zadań własnych samorządów lokalnych – mówiła minister Anna Schmidt.

Ochrona dzieci i norweski mechanizm

Prelegenci konferencji ocenili obowiązujące rozwiązania w tym zakresie, a także szukali odpowiedzi na pytanie: jak chronić dziecko przed przemocą, mówili o procedurze „Niebieskie karty”, omówili charakterystykę działań przeciwprzemocowych na przykładzie Programu „Sprawiedliwość” finansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i przedstawili aspekty prawne usunięcia osoby stosującej przemoc z miejsca zamieszkania.

{"register":{"columns":[]}}