Konferencja „Masz prawo do…”
08.12.2021
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadziło w trybie online ogólnopolską konferencję dotyczącą nowelizacji przepisów związanych z przeciwdziałaniem przemocy pt. „Masz prawo do…”.
Konferencję otworzyła Anna Schmidt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.
– Przepis dający możliwość natychmiastowego izolowania sprawców przemocy w rodzinie od osób tej przemocy doznających funkcjonuje już rok, a prowadzone analizy wyraźnie wskazują, że dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo osób doznających przemocy, które już nie muszą uciekać z domu – mówiła minister Schmidt.
Przemoc domowa
Kolejne projektowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakładają m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony osób zagrożonych i doznających przemocy domowej, w szczególności poprzez bardziej indywidualne i podmiotowe podejście do procesu wsparcia i pomagania; poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym oraz na szczeblu jednostek samorządu terytorialnego i wprowadzenie do przepisów ustawy programów psychologiczno-terapeutycznych, dzięki którym osoba stosująca przemoc może powrócić do prawidłowych relacji rodzinnych.
– Zmiana podejścia do omawianych zagadnień, zwłaszcza zwiększenie katalogu na które będą oddziaływać przepisy zmienionej ustawy, wyznacza również zmianę dotychczasowej nazwy ustawy: „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, na „o przeciwdziałaniu przemocy domowej” – podkreśliła minister Schmidt.
Rządowe wsparcie samorządów
Warto też aplikować o środki finansowe w ramach otwartego konkursu ofert na realizację Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. – Działanie to planujemy rozpocząć na początku przyszłego roku i uważam, że jest to dobre wsparcie finansowe w realizacji zadań własnych samorządów lokalnych – mówiła minister Anna Schmidt.
Ochrona dzieci i norweski mechanizm
Prelegenci konferencji ocenili obowiązujące rozwiązania w tym zakresie, a także szukali odpowiedzi na pytanie: jak chronić dziecko przed przemocą, mówili o procedurze „Niebieskie karty”, omówili charakterystykę działań przeciwprzemocowych na przykładzie Programu „Sprawiedliwość” finansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i przedstawili aspekty prawne usunięcia osoby stosującej przemoc z miejsca zamieszkania.