W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja naukowa „Uwarunkowania dzietności” – eksperci demografii dla rozwoju polskiej polityki demograficznej

04.10.2022

19–20 października br. odbędzie się konferencja naukowa „Uwarunkowania dzietności” w ramach III Kongresu Demograficznego 2021–2022 „Polska XXI w. – wyzwania demograficzne”. W konferencji wezmą udział: przedstawiciele resortów, polscy i zagraniczni eksperci w zakresie demografii oraz praktycy, którzy w jej trakcie omówią najważniejsze zagadnienia polityki demograficznej. Organizatorami wydarzenia są: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha wraz z Przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiną Hrynkiewicz, Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominikiem Rozkrutem oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego prof. dr hab. Waldemarem Tarczyńskim.

Konferencja_uwarunkowania_dzietności

W zapowiadanej przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg oraz Pełnomocnik Rządu ds. Demografii Barbarę Sochę – Strategii Demograficznej 2040 – pierwszym w Polsce kompleksowym dokumencie mierzącym się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, głównym założeniem jest wyjście przez Polskę z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Aby osiągnąć ten cel zidentyfikowano 12 obszarów interwencji, z których wszystkie koncentrują się na dzietności, ponieważ długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa.  

To właśnie 10 pierwszych obszarów interwencji będzie szczegółowo omawianych w trakcie zbliżającej się konferencji naukowej Uwarunkowania dzietności, która odbędzie się 19-20 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas dwudniowego wydarzenia wybitne grono ekspertów z obszaru demografii poruszy szereg kluczowych dla polskiej polityki demograficznej zagadnień,
a wśród nich:
 

  • wzmocnienie rodziny – w tym zabezpieczenia finansowego rodzin oraz niezbędnego wsparcia w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych; 
  • znoszenie barier dla par chcących mieć dzieci – w tym rozwoju rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwoju opieki zdrowotnej, rozwoju form opieki nad dziećmi oraz poprawy jakości i organizacji edukacji;
  • podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśla, iż wzmacnianie polskich rodzin należy do priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy, a nowe rozwiązania w zakresie polityki społecznej są kluczowe w procesie pozytywnych zmian w polskiej demografii:  

Naszym nadrzędnym celem jest poprawa struktury demograficznej kraju, dlatego realizujemy szeroki system wsparcia rodzin, czego elementem są m.in. takie programy jak „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, „Maluch+” czy „Karta Dużej Rodziny”. Stale monitorujemy sytuację rodzin i odpowiadamy na ich potrzeby, czego przykładem jest uruchomiony w tym roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Inwestowanie w rodziny i tworzenie dla nich jak najlepszych warunków do wychowywania dzieci jest polską racją stanu – mówi.

Konferencja „Uwarunkowania dzietności” ma być analizą ex-ante, w której zostaną nie tylko przedstawione wyzwania, z którymi trzeba będzie się zmierzyć, ale również podjęta zostanie próba zasygnalizowania możliwości interwencji dla uzyskania korzystnych zmian – dodaje minister Marlena Maląg. 

Z kolei Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha zaznacza, że jeśli nie podejmiemy przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, grozi nam zahamowanie rozwoju, co niekorzystnie wpłynie na warunki życia polskich rodzin w przyszłości: 

Zbadaliśmy między innymi to, jak wygląda idealna rodzina według Polaków. Wnioski są budujące: rodzina jest ciągle naszym życiowym priorytetem. Niestety wiele osób ma mniej dzieci niż deklaruje, że chciałoby mieć. Dlatego naszym głównym zadaniem będzie umożliwienie rodakom spełnienia ich oczekiwań i marzeń odnośnie szczęśliwej rodziny – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – W trakcie zbliżającej się konferencji, wspólnie z gronem naukowców i ekspertów w dziedzinie demografii, poruszymy 10 obszarów, które to utrudniają – w tym obszary wymagające pilnego działania: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi, zdrowie, edukacja oraz rozwój infrastruktury i usług niezbędnych rodzinom – zapowiedziała Barbara Socha.  

Konferencja Uwarunkowania dzietności została włączona w III Kongres Demograficzny 2021-2022, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. Jej organizatorami są: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Wydarzenie skierowane jest do świata nauki, osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityk publicznych, urzędników szczebla centralnego oraz wszystkich szczebli samorządu lokalnego, osób i organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnego i wsparcia rodzin oraz wszystkich zainteresowanych problematyką zmian w dzietności.

Udział w konferencji

Udział w konferencji jest możliwy w formie zdalnej i stacjonarnej.

Transmisja online: Konferencja będzie transmitowana online w mediach społecznościowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej. Zachęcamy do wypełnienia formularza – na podany adres email zostanie przesłany link do transmisji.

Udział zdalny: Osoby zainteresowane tematyką mogą wziąć udział zdalny w konferencji, po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Liczba miejsc ograniczona.

Rejestracja
Transmisja online: Konferencja będzie transmitowana online w mediach społecznościowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej. Zachęcamy do wypełnienia formularza – na podany adres email zostanie przesłany link do transmisji.

Udział stacjonarny: Osoby zainteresowane tematyką mogą stacjonarnie wziąć udział w konferencji, po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na udział stacjonarny w konferencji trwają do dnia 17.10.2022 r. 

ZGŁOSZENIA ONLINE
https://www.gov.pl/demografia/rejestracja-online

ZGŁOSZENIA STACJONARNE (liczba miejsc ograniczona)

https://www.gov.pl/web/demografia/rejestracja-na-miejscu

Materiały

Agenda konferencji Uwarunkowania Dzietności
Uwarunkowania​_Dzietnosci​_AGENDA​_a4​_PION​_ver​_10A.pdf 2.05MB
{"register":{"columns":[]}}