W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Osoby młode na rynku pracy”

24.11.2022

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Konferencja „Osoby młode na rynku pracy”

Miałam przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu. Dyskusja z młodzieżą i wsłuchanie się w ich głosy to bardzo cenne doświadczenie. Ważne jest, by młodzi ludzie stawiali sobie cele i nie zrażali się niepowodzeniami.  Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem wśród młodych  i dążymy do tego, by było ono jak najniższe. – przypomniała minister rodziny Marlena Maląg.

Konferencja w Warszawie zgromadziła ponad stu uczestników. Młode osoby miały okazję, aby porozmawiać o swoich oczekiwaniach wobec pracy zawodowej, oraz narzędziach wsparcia w ich zawodowym rozwoju. Młodzież mogła osobiście zapytać minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o możliwości i szanse jakie stwarza dla nich polski rynek pracy.

Chcemy stworzyć takie warunki, aby młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, mogli się na nim odpowiednio odnaleźć. Między innymi będziemy realizowali  program +Gwarancja dla młodych. Dotychczas programem zostało objętych już około 5 mln osób. Projekt ma być szeroką koalicją na rzecz działania dla ludzi młodych. Będą wprowadzane także zmiany w ustawie. Procedujemy trzy potężne projekty, m.in. zmiany w ustawie o aktywizacji zawodowej – wskazała minister Marlena Maląg.

Młodzież, która wzięła udział w spotkaniu wśród narzędzi, które ułatwiają im początki swojej ścieżki zawodowej wymieniła m.in. zerowy PIT. Zwolnienie z opodatkowania wynagrodzenia przysługuje osobom do ukończenia 26 lat.

 

Minister Marlena Maląg przypomniała, że korzystna sytuacja na rynku pracy w Polsce to zasługa m.in. potężnej interwencji państwa w postaci tarczy antykryzysowej czy tarczy finansowej. Dzięki tym narzędziom na ratowanie miejsc pracy  trafiło do firm w Polsce około 250 mld zł.  W ten sposób udało się uratować blisko 8 mln stanowisk pracy.

Obecnie bezrobocie w Polsce wynosi 5,1 proc. Z miesiąca na miesiąc zmniejsza się liczba poszukujących pracy. Na koniec października w urzędach pracy zarejestrowanych było 797,5 tys. osób bezrobotnych. Mniej osób bezrobotnych było w lipcu 1990 r. (699 tys.)

Wideo

{"register":{"columns":[]}}