W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Warszawska

06.02.2023

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia dla Ukrainy. Minister Marlena Maląg wzięła udział w panelu dyskusyjnym MSWiA „Wsparcie na rzecz obywateli Ukrainy uciekających przed wojną”.

Konferencja Warszawska

Konferencję otworzył premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu podkreślił konieczność przebudowy Europy, by zapewnić jej pokój i bezpieczeństwo na wiele dekad.

Polska jako pierwsza stając po stronie Ukrainy pokazała, że jest to wojna o przyszłość wolnego świata – powiedział premier Morawiecki.

Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa

Minister Marlena Maląg zobrazowała, z jakimi wyzwaniami mierzyliśmy się od 24 lutego ub. roku, gdy w efekcie agresji rosyjskiej setki tysięcy Ukraińców przekraczało polską granicę.

Zdawaliśmy wówczas egzamin z człowieczeństwa – mówiła minister Maląg, wspominając ogromne zaangażowanie rządu samorządów, organizacji pozarządowych i zwykłych obywateli, przyjmujących Ukraińców pod swój dach.

Troska o dzieci

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej skupiło się na trosce o dzieci, z których wiele przyjeżdżało do Polski bez rodziców. Zorganizowaliśmy punkty służące przyjęciu ich po ewakuacji oraz szukaliśmy miejsc opieki, pozostając w stałym kontakcie ze stroną ukraińską.

Praca zapewnia godność

Drugim najważniejszym wyzwaniem było zapewnienie przybyszom pracy, która nie tylko daje pieniądze, ale także zapewnia godność, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa – mówiła minister Maląg.

Od pierwszych dni, dzięki specustawie, Ukraińcy mogli podejmować pracę na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Liczba powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy stale rośnie i przekroczyła już 900 tys.

Zmiana struktury

Zmieniła się jednak struktura pracowników. O ile przed rokiem wśród ukraińskich pracowników w Polsce dominowali mężczyźni, o tyle po 24 lutego przyjechały do nas w większości kobiety z dziećmi. By mogły podjąć pracę, należy zapewnić im opiekę nad dziećmi. Udało się to przeprowadzić, dzięki wprowadzeniu zmian w systemie opieki nad dziećmi do lat trzech.

Kompetencje

Istotnym problemem jest zapewnienie obywatelkom Ukrainy pracy zgodnie z posiadanymi przez nie kwalifikacjami. Podejmujemy w tym celu szereg działań mających na celu nabywanie umiejętności i kwalifikacji potrzebnych do podjęcia pracy m.in. w zawodach deficytowych, ułatwiając finansowanie kosztów szkoleń grupowych z języka polskiego oraz kosztów postępowań nostryfikacyjnych i postępowań w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie.

Wyjątkowo niska stopa bezrobocia, utrzymująca się w Polsce, otwiera przestrzeń na naszym rynku pracy do włączenia weń Ukraińców – dodała minister Maląg.

Oferty

Integracji na rynku pracy służy ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Konkurs ofert pn. „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”.

W Centralnej Bazie Ofert Pracy znajduje się 7 tys. ogłoszeń, przetłumaczonych na język ukraiński. Poszukiwanie pracy ułatwia też platforma pracawpolsce.gov.pl.

Wierzę, że wkrótce będziemy mogli wspólnie cieszyć się wolnością Ukrainy, tak ważną dla całego naszego regionu – podsumowała minister Marlena Maląg.

{"register":{"columns":[]}}