W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

18.01.2023

Minister Marlena Maląg oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w konferencji z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Wręczyli tam odznaki Primus in Agendo. Podczas debaty uczestnicy konferencji omawiali programy pilotażowe, prowadzone przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Konferencja_z_okazji_Dnia_Pracownika_Publicznych_Służb_Zatrudnienia

Jesteście Państwo liderami wśród służb zatrudnienia – powiedziała minister Maląg, zwracając się do uczestników konferencji.

Sukcesy ostatnich dwóch lat

Minister Marlena Maląg przypomniała, że to dzięki interwencji państwa i przekazanych setek miliardów złotych, udało się podczas pandemii COVID-19 uratować ok. 8 mln miejsc pracy. Wkrótce potem ogromne środki finansowe trafiły do samorządów z przeznaczeniem na inwestycje publiczne. Dzięki temu dziś mamy rekordowo niskie bezrobocie.

Po wybuchu wojny na Ukrainie otworzyliśmy dla przybyszy zza wschodniej granicy swój rynek pracy. Dziś Ukraińcy pracują w Polsce, mają poczucie stabilizacji i godności, równocześnie odprowadzając podatki i składki na ubezpieczenia społeczne – mówiła minister.

Przypomniała, że dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, mogą oni prowadzić w Polsce działalność gospodarczą. Takich firm jest już zarejestrowanych ok. 10 tysięcy.

Tradycja służb zatrudnienia

Uroczystość z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia upamiętnia podpisanie przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 27 stycznia 1919 r. Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami, na mocy którego powstały w Polsce pierwsze biura pośrednictwa pracy.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Urzędy pracy mają duży udział w tym, że możemy cieszyć się dziś z niskiego poziomu bezrobocia, podlegającego tylko niewielkim wpływom sezonowym, jak teraz zimą. Rok 2022 skończyliśmy z bardzo dobrymi wskaźnikami. Jeśli porównujemy je z wynikami notowanymi w latach poprzednich, to możemy się cieszyć jedną z najniższych od ponad 30 lat liczbą osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni – 813 tys. osób. Jeszcze siedem lat temu liczba ta przekraczała 1,5 mln osób, a dwadzieścia lat temu nawet 3,3 mln osób.

Dział „praca” w MRiPS

W 2021 r. dział „praca” wrócił do resortu rodziny. Przez te ostatnie półtora roku udało się przeprowadzić kilka ważnych nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym m.in. wydłużenie pracy na oświadczeniach cudzoziemców z 5 państw do 24 miesięcy, uelastycznienie niektórych instrumentów rynku pracy np. szkoleń, wprowadzenie możliwości realizowania programów dla cudzoziemców przez organizacje pozarządowe finansowanych z Funduszu Pracy, Do Kodeksu Pracy na stałe weszła praca zdalna. Przygotowaliśmy aplikację mobilną ePraca, wspólnie z urzędami pracy realizujemy ponad sto projektów pilotażowych.

Programy pilotażowe

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło niemal 58 mln zł na realizację programu „Stabilna praca – silna rodzina”. Jest on przeznaczony dla osób bezrobotnych, m.in. mam powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Pilotaż programu jest realizowany przez publiczne służby zatrudnienia. Prowadzą one równocześnie działania aktywizujące zawodowo Ukraińców, jak program „Razem Możemy Więcej”.

Kwartalnik „Rynek pracy”

Uczestnicy konferencji otrzymali specjalne wydanie kwartalnika „Rynek pracy”. Zostało ono przygotowane w całości przez pracowników Departamentu Rynku Pracy MRPiPS, którzy napisali o tym, co nas czeka na rynku pracy w kontekście wprowadzanych zmian legislacyjnych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}