W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja z udziałem uczestników programu „Razem możemy więcej”

10.05.2023

W środę w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem Oferentów realizujących projekty w ramach „Razem Możemy Więcej – Pierwszej Edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”.

Konferencja Razem Możemy Więcej

Program Razem Możemy Więcej jest wyjątkowy, bo obejmuje wszystkie podmioty, które mogą pomagać cudzoziemcom i ich integrować. Składam podziękowania za zaangażowanie, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy. Dobrze wywiązaliśmy się z solidarności międzyludzkiej, solidarności międzypaństwowej – powiedział Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w  Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, otwierając konferencję.

W ramach programu realizowanych jest aż 112 projektów z całej Polski.  Są one prowadzone w każdym województwie, a wykonawcami są zarówno organizacje pozarządowe, jak i  samorządy, instytucje rynku pracy oraz partnerzy społeczni.

Program pozwolił na zwiększenie bazy podmiotów zaangażowanych w działalność na rzecz cudzoziemców w poszczególnych miejscowościach - w tym o sektor prywatny tj. m.in. agencje zatrudnienia czy instytucje szkoleniowe. To największy program integracyjny skierowany do cudzoziemców, który jest finansowany ze środków krajowych a nie europejskich – wskazała Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy.

Szczegóły programu

„Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”, został ogłoszony 25 lutego 2022 r. i jest pierwszą odsłoną Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców przewidzianego na lata 2022–2025.

Wsparciem podczas tej jego edycji objętych jest przynajmniej 43 tys. cudzoziemców, z czego zdecydowana większość to obywatele Ukrainy.

Program funkcjonuje w dwóch obszarach priorytetowych - aktywizacji zawodowej oraz integracji cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce, ze specjalnym uwzględnieniem grupy cudzoziemców, którzy znaleźli się w  szczególnie trudnej sytuacji w związku z ewakuowaniem z obszarów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie lub zostali ewakuowani w 2021 r. do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu. W większości projektów realizowane są kursy języka polskiego oraz pomoc psychologiczna.

Z jednej strony ważna jest integracja, z drugiej zapewnienie możliwości podejmowania zatrudnienia przez uchodźców – powiedział Stanisław Szwed, mówiąc o działaniach pomocowych rządu.

Szerokie grono ekspertów obecne na konferencji

Prof. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił od strony naukowej kwestie ukraińskich pracowników na polskim rynku pracy i nakreślił związane z nimi wyzwania.  Z  kolei Janina Owczarek z Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji opowiedziała o działaniach IOM w Polsce na rzecz wsparcia integracji na rynku pracy osób z Ukrainy.  W spotkaniu wzięła też udział prof. dr hab. Izabela Grabowska i dr Agata Jastrzębowska z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i  Mobilnością Akademii Leona Koźmińskiego, które przedstawiły możliwości diagnozy zasobów kompetencyjnych i psychologicznych uchodźców z Ukrainy przy użyciu narzędzia Moja Migracja. W trakcie spotkania została także dokonana ocena funkcjonowania I Edycji Programu „Razem Możemy Więcej”.  Uczestnicy dyskutowali na temat wdrażania podobnych inicjatyw w przyszłości.

{"register":{"columns":[]}}