Konsultacje Strategii Demograficznej 2040 w Wielkopolsce
09.07.2021
– Badania pokazują, że młodzi ludzie chcą mieć dzieci. Naszym zadaniem jest wspieranie rodzin, niwelowanie barier, powodujących, że młodzi ludzie jednak tych dzieci nie mają, a także tworzenie spójnych polityk szczebla rządowego i samorządowego – mówiła minister Marlena Maląg podczas konsultacji Strategii Demograficznej 2040 w Wielkopolsce.
W ramach rozpisanych na 3 miesiące konsultacji Strategii Demograficznej 2040 Minister Rodziny spotkała się z samorządowcami Wielkopolski. – Polityka demograficzna nie jest działaniem jednej kadencji. Musi to być stabilne, kompleksowe działanie, które przede wszystkim zabezpieczy polskie rodziny i zapewni im bezpieczeństwo – mówiła minister Maląg w Poznaniu.
Przypomniała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku działa skutecznie na rzecz tworzenia silnych rodzin, będących fundamentem silnego państwa. Służą temu takie programy, jak Rodzina 500+, Dobry Start, Maluch+ czy Mama 4+.
Pułapka demograficzna wyzwaniem na kolejne lata
Udało się poprawić sytuację finansową wielu rodzin i przywrócić godność rodzinom wielodzietnym. – Przed nami jednak jest jeszcze wielkie wyzwanie: zmiana sytuacji demograficznej – wyjaśniała minister Maląg.
Działania służące wydobyciu się z pułapki demograficznej zostały zaproponowane właśnie w Strategii Demograficznej 2040, zaś uzupełniają je propozycje zawarte w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz w Polskim Ładzie.
Badania pokazują, że młodzi Polacy chcą mieć dzieci. Zadaniem rządu jest stworzenie im odpowiednich warunków i niwelowanie barier, powstrzymujących ich przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny. – Potrzebujemy spójnej polityki, realizowanej przez rząd i samorządy, stąd nasze rozmowy z samorządowcami w całym kraju – powiedziała minister Maląg.
Konkretne propozycje niwelowania barier
W Strategii zostały zaproponowane przygotowane przez ekspertów główne kierunki działań oraz sposoby ich realizacji. Najważniejsze obszary to: mieszkalnictwo – tu mogą pomóc gwarantowany wkład własny z możliwością umorzenia i Bon Mieszkaniowy; opieka nad dzieckiem do lat trzech – rozszerzony program Maluch+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy; stabilne zatrudnienie – umowy na czas nieokreślony oraz gwarancje dla ojców, a także polityka zdrowotna – proponowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia.
– Od przyszłego roku roczny budżet programu Maluch+ wyniesie 1,5 mld zł. Dzięki temu znacznie przybędzie żłobków, a rodzice poniosą mniejsze koszty – argumentowała minister.
W briefingu poprzedzającym konsultacje wziął udział Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. – Choć dzietność w Wielkopolsce jest nieco wyższa niż średnia krajowa, to możemy wspólnie zastanowić się dziś, co możemy jeszcze zrobić, by rodziło się więcej dzieci – mówił Wojewoda.