Konsultacje Strategii Demograficznej na Śląsku
13.07.2021
Jedną z największych barier, powstrzymujących Polaków przed założeniem rodziny, jest brak własnego mieszkania. Działania w tym obszarze, zaproponowane w Strategii Demograficznej 2040, muszą być prowadzone w ścisłej współpracy z samorządami. Omówieniu jej warunków służą m.in. ogólnopolskie konsultacje tego dokumentu. W ich ramach wiceminister Stanisław Szwed odwiedził Katowice.
Polska, podobnie jak większość państw europejskich, znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji demograficznej. Polacy – według wszelkich badań – chcą mieć dzieci. Przed założeniem rodziny często powstrzymuje ich brak własnego mieszkania, obawy o stabilność pracy czy o możliwość zapewnienia opieki nad małym dzieckiem.
Odpowiedzią na te wyzwania jest mądra i szeroko zakrojona polityka prorodzinna. Polityka nakierowana na wzmocnienie rodziny oraz znoszenie barier dla rodziców – również tych przyszłych i nie do końca zdecydowanych. Główny cel to wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.
Strategia wskazuje – Polski Ład gwarantuje
Założenia takiej polityki zostały sformułowane w Strategii Demograficznej 2040, która wskazuje główne kierunki. Polski Ład gwarantuje ich wdrożenie w życie. – Konkretne działania są już realizowane w Polskim Ładzie. To m.in. programy mieszkaniowe „Mieszkanie Bez Wkładu” i „Dom Bez Formalności” oraz rozwiązania gwarantujące stabilne zatrudnienie – mówił w Katowicach sekretarz stanu Stanisław Szwed. – Finansowo Rodziny z dziećmi wesprze Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wiceminister dodał, że dzięki temu chcemy do 2040 osiągnąć ambitny, ale możliwy do zrealizowania cel: współczynnik dzietności na poziomie co najmniej 1,8.
Część programów wprowadzonych i kontynuowanych w Ministerstwie Rodziny, również ma charakter prodemograficzny. Założeniu i powiększaniu rodziny sprzyjają takie programy, jak Rodzina 500+, Maluch+ czy Dobry Start.