W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kreujmy kulturę bezpieczeństwa

09.12.2016

Rozstrzygnięto 44. Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez MRPiPS. Nagrody wręczyła minister Elżbieta Rafalska. 

- Cieszy zainteresowanie Konkursem tylu znakomitych firm i instytucji, a przede wszystkim cieszą przedstawione wyniki. Wydaje się, że w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy następują pozytywne zmiany. Wszyscy chcielibyśmy, żeby mogły następować szybciej, jednak na zmiany w sferze świadomości trzeba czasem poczekać nieco dłużej – powiedział minister Rafalska, otwierając uroczystość.

Nagrodę I stopnia w kategorii Rozwiązania techniczne i technologiczne przyznano konstruktorom innowacyjnej maszyny wydobywczej, poprawiającej bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych. Nagrodę I stopnia w kategorii Prace naukowo-badawcze otrzymał zespół, który opracował zestaw odzieży ochronnej dla ratowników górniczych. Nagrodę I stopnia w kategorii Przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne wręczono za rozwiązania redukujące narażenie na hałas i wibracje.

- Mimo stopniowej poprawy warunków pracy wciąż jednak martwią nas wypadki w pracy, którym nie udało się zapobiec. Ostatnie wydarzenia w Zakładach Górniczych Rudna są tego przykładem. Poziom ryzyka w górnictwie jest tak wysoki, że mimo dotychczasowych inwestycji w bezpieczeństwo pracy, wciąż musimy szukać nowych, lepszych rozwiązań. Kilka z nich uzyskało nagrody i wyróżnienia w tym Konkursie - mówiła minister Rafalska.

Na Konkurs nadesłano 26 projektów, które są zastosowane w praktyce, 9 mogących być wykorzystanych i 28 dotyczących działań popularyzujących bezpieczeństwo pracy. Współorganizatorem Konkursu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

- Aby rozwiązania techniczne, organizacyjne czy prace naukowe uczyniły dobrą zmianę w bezpieczeństwie i ochronie zdrowia pracowników niezbędne jest budowanie kultury bezpieczeństwa. Konieczna jest świadomość zagrożeń dla życia i zdrowia oraz przekonanie o możliwości zapobiegania tym zagrożeniom przez każdego z nas. Kultury bezpieczeństwa nie można bowiem zadekretować tylko dla rządu czy organów nadzoru i kontroli warunków pracy. Każdy z nas może i powinien kreować kulturę bezpieczeństwa – podsumowała minister Elżbieta Rafalska.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2018 09:40 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
04.11.2018 09:40 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}