W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maląg: Należy zaostrzyć kary za przemoc wobec dzieci

10.05.2023

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona przypadkom przemocy wobec nieletnich. Wzięli w niej udział premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt.

Maląg: Należy zaostrzyć kary za przemoc wobec dzieci

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który został brutalnie skatowany przez swojego ojczyma. Prezes Rady Ministrów poinformował, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zaostrzenie kar za znęcanie się nad dziećmi.

Dzisiaj wszystkich nas rozsadza złość, frustracja i ogromny smutek związany z tą tragiczną śmiercią i cierpieniem małego Kamilka z Częstochowy. Trzeba zmienić system i usprawniać procedury wszystkich instytucji, żeby do takich tragedii nie dochodziło – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazała, że potrzebne są konkretne rozwiązania, które zwiększą ochronę nieletnich. Wskazała też na zmiany, które już zostały wdrożone.

Znowelizowaliśmy ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która wprowadza zmiany dotyczące bezpieczeństwa nieletnich. Rodzina jest sercem naszego rządu, nie ma i nie będzie zgody na krzywdzenie bezbronnych dzieci. W związku z tragediami, jakie się wydarzyły, należy wprowadzić konkretne rozwiązania – powiedziała minister Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wypracowało też zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które wchodzą w życie 22 czerwca br. O szczegółach powiedziała wiceminister Anna Schmidt.

Zmiana jest rewolucyjna, wprowadziliśmy wiele ważnych przepisów, które mają oddziaływać nie tylko na osoby, które przemocy doznają, ale też na tych, którzy tę przemoc stosują. Przyjęcie nowych przepisów było konieczne i niezbędne – mówiła wiceminister Anna Schmidt.

Ustawa antyprzemocowa – najważniejsze zmiany

  • szerszy krąg osób, na które będą oddziaływać przepisy ustawy,
  • dzieci, będące świadkami przemocy domowej, będą traktowane jako osoby doznające przemocy domowej,
  • specjalne programy psychologiczno-terapeutyczne dla osób stosujących przemoc,
  • sankcje wobec osoby stosującej przemoc domową, która uporczywie uchyla się od uczestnictwa w programach,
  • nowe pojęcia w ustawie: przemoc ekonomiczna i cyberprzemoc,
  • osoba stosująca przemoc, która posiada broń palną, zostanie jej pozbawiona w przypadku wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”.

Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej

  • wyższe wynagrodzenie dla rodzin zastępczych,
  • zakaz tworzenia nowych domów dziecka,
  • centralny rejestr pieczy zastępczej, który ułatwi pracę sądom rodzinnym, a także organizatorom rodzinnej pieczy zastępczej,
  • urlopy dla rodziców adopcyjnych,
  • pomoc pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej,
  • możliwość jednokrotnego powrotu osoby, która opuściła już po osiągnięciu pełnoletności pieczę zastępczą, do dotychczasowej rodziny zastępczej,
  • nowelizacja uregulowała też zasady szczególnego nadzoru nad pomieszczeniami w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w postaci monitoringu.
{"register":{"columns":[]}}