W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg: Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze

30.04.2020

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych etapach otwierania gospodarki, od środy 6 maja, możliwe będzie otwarcie instytucji opieki nad dziećmi w do lat 3 oraz przedszkoli. – Pragnę podkreślić, że chociaż Rząd umożliwia otwarcie placówek, to poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie w sytuacji spełnienia określonych wytycznych. Te zostały przekazane samorządom i placówkom w środę – mówi minister Marlena Maląg.

Konferencja Żlobki - Maląg

Jak wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, do resortu przychodziło dużo pism i telefonów od rodziców oraz podmiotów prowadzących żłobki wskazujących na bardzo dużą potrzebę otwarcia instytucji.

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawuje nadzór nad żłobkami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, co do spełnienia warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Dodatkowo sanepid w każdym momencie może przeprowadzić w żłobku kontrolę co do spełnienia warunków.

– Pragnę podkreślić, że chociaż Rząd umożliwia otwarcie placówek, to poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie w sytuacji spełnienia określonych wytycznych. To indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Konieczny jest także kontakt z rodzicami w celu ustalenia sytuacji zdrowotnej dziecka i domowników, a także woli rodzica co do wysłania dziecka do żłobka – mówi szefowa MRPiPS.

Wytyczne trafiły do samorządów i placówek

Szczegółowe przygotowane wytyczne w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia zostały w środę przekazane zarówno samorządom, jak i bezpośrednio drogą elektroniczną każdej placówce opieki nad dziećmi. Wytyczne skierowane są do prowadzących instytucje, dyrektorów placówek, opiekunów i rodziców.

Zgodnie z wytycznymi organ prowadzący instytucje oraz dyrektorzy będą musieli m.in. przygotować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa obejmujące np. sposoby postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem. Konieczne będzie także ograniczenia przebywania na terenie instytucji osób trzecich czy zorganizowanie przy wejściu do budynku możliwości korzystania z płynu do dezynfekcji rąk.

– Bardzo ważne jest, by działania były dostosowane do bieżącej sytuacji. Podchodźmy do sprawy odpowiedzialnie, zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych, jak również pracowników placówek, jest najważniejsze – podkreśla minister Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Kwestią nurtującą dzisiaj wielu rodziców jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia w tej sprawie wydłużamy prawo do pobierania dodatkowego zasiłku za okres, na jaki zamknięto placówki. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku koronawirusem.

Co ważne, zasiłek będzie przysługiwał również w przypadku, gdy np. żłobek zostanie otwarty, ale nie będzie on mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom.

W marcu i kwietniu ( stan na 29 kwietnia br.) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło ponad 572 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

{"register":{"columns":[]}}