W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Maląg uczestniczyła w uroczystościach rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

31.08.2022

Uroczystości upamiętniające 42. rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność” odbyły się w Gdańsku. Wzięła w nich udział minister Marlena Maląg. W obchodach, odbywających się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki.

Minister_Maląg_uczestniczyła_w_uroczystościach_rocznicy_powstania_NSZZ_„Solidarność”

Początkiem drogi do odzyskania wolności przez Polskę w latach 90 XX. były Porozumienia sierpniowe. To cztery dokumenty, podpisywane w 1980 przez przedstawicieli związków zawodowych i stronę rządową. 31 sierpnia o godz. 16 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym ponad 700 zakładów a delegacją rządową.

Porozumienia kończyły strajki i zobowiązywały władze do realizacji 21 postulatów. Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Podczas uroczystości zostały wręczone stypendia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Celem Funduszu jest wsparcie rodzin w ich wysiłku stworzenia możliwości rozwoju talentów ich dzieci oraz kontynuowania nauki w wybranych szkołach.

Gdy w 1980 roku Polacy wystąpili w obronie swoich podstawowych praw: do godnego życia, do prawdy, do podmiotowości obywateli, nikt nie przypuszczał, że ten ruch obali pojałtański porządek w Europie. Tak narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Warto jednak pamiętać, że ogólnopolski związek zawodowy powstał dla obrony praw pracowniczych. Od tamtych czasów stoi na ich straży, dąży do godnego wynagrodzenia za pracę, działa na rzecz bezpiecznych warunków pracy, walczy z bezrobociem. Chcę podkreślić, że są to także cele rządu Zjednoczonej Prawicy – powiedziała minister Marlena Maląg.

Zaproszeni goście, a wśród nich minister Marlena Maląg, złożyli kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Uroczystości zakończyły się mszą św. w Bazylice pw. św. Brygidy.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}