Minister Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. „Przyszłość silnego państwa musi być oparta na rodzinie”
08.09.2022
„Inflacja jest spowodowana toczącą się w Ukrainie wojną, a Polska również dotkliwie odczuwa skutki nakładanych na Rosję sankcji. Mimo to jako Polacy zdajemy egzamin z człowieczeństwa i solidarności” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej panelu dotyczącego polityki społecznej w dobie inflacji.
Pierwszym z dzisiejszych spotkań była debata na temat: „Polityka społeczna w dobie inflacji. Czy opłaca nam się inwestować w rodzinę?”. W rozmowie udział wzięli minister Marlena Maląg, Daria Marczak z Ministerstwa Polityki Socjalnej Ukrainy. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Vincenzo Bassi, przewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.
W pandemii chroniliśmy miejsca pracy i wspieraliśmy gospodarkę poprzez transfery środków finansowych, teraz kierujemy pomoc do o kolejnych grup obywateli. Dbamy o budżet państwa i uszczelniamy go, ale przede wszystkim troszczymy się o Polaków i dbamy o to, aby Polska była silnym państwem – powiedziała minister Marlena Maląg.
Pomoc w trudnym czasie
Minister przypomniała, że w dobie kryzysu energetycznego i działań wojennych za naszą wschodnią granicą, które mają wpływ na inflację, rząd uruchomił szereg działań wspierających budżetu domowe polskich rodzin. To przede wszystkim tarcza antyinflacyjna, obniżki podatków m.in. na nośniki energii, paliwa i żywność; dodatki osłonowe dla najuboższych i wakacje kredytowe dla rodzin. Oprócz tego trwają wypłaty 14. emerytury, ponownie przyznanej w 2022 roku dla zdecydowanej większości emerytów i rencistów. Ważnym elementem działań rządu są również inwestycje w rodzinę, z programem „Rodzina 500+" na czele.
Przyszłość silnego państwa musi być oparta na rodzinie. Zmiana sposobu myślenia o rodzinie to proces, w który muszą włączyć się pracodawcy, samorządy i organizacje pozarządowe. Pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami wspierającymi właśnie rodzinę – podkreśliła minister Marlena Maląg.
Rząd Zjednoczonej Prawicy pomoc kieruje również do ukraińskich obywateli, którzy po ucieczce z ogarniętej wojną ojczyzny w Polsce znaleźli schronienie. Uproszczono m.in. procedury zatrudnienia obywateli Ukrainy.
Rola kobiet we współczesnej Europie
Minister Marlena Maląg uczestniczyła również w panelu „Kobiety Karpat. Wielka rola kobiet we współczesnej Europie”. Dyskusja toczyła się wokół odpowiedzialności jaka spoczywa na kobietach w życiu publicznym, rodzinnym i zawodowym, a także znaczeniu kobiet w polityce.
Minister Marlena Maląg w swoim wystąpieniu nawiązała do słów Jana Pawła II, który wskazał, że również od kobiet zależy, jaki kształt przybierać będzie w Polsce wolność i demokracja. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie wychowywania dzieci oraz godzenia różnorodnych obowiązków dostały pomoc i mogły skorzystać z ułatwień.
Sytuacja kobiet w Polsce jest lepsza niż statystyczna sytuacja kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce w wieku 20-64 lat po raz pierwszy w ubiegłym roku był wyższy od średniej unijnej, to prawie 70 proc. Luka płacowa w Polsce to 4,5 proc., podczas gdy w UE to aż 13 proc. – powiedziała minister Marlena Maląg.
Minister Marlena Maląg również podczas tego panelu podkreśliła, jak wielką solidarnością wykazali się Polacy, otwierając swoje domy dla gości z Ukrainy, w większości matek z dziećmi.
Pomagamy Ukrainie humanitarnie i militarnie, ale również otwierając nasz rynek pracy. Na koniec sierpnia niespełna 440 tys. osób zostało zatrudnionych na mocy uproszczonych procedur – mówi minister Marlena Maląg.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest partnerem XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.