W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marlena Maląg spotkała się z Minister Spraw Socjalnych i Pracy Republiki Litewskiej

10.03.2022

Monika Navickienė Minister Spraw Socjalnych i Pracy Republiki Litewskiej rozmawiała z minister Marleną Maląg o sytuacji związanej z napływem do naszego kraju obywateli z ogarniętej wojną Ukrainy i procedurami ich przyjmowania. Podzieliła się także litewskimi doświadczeniami w tym zakresie.

Minister Marlena Maląg

Minister Navickienė była zainteresowana przygotowaną w Polsce ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa zapewnia  im pełny dostęp do rynku pracy, a co za tym idzie do świadczeń rodzinnych, społecznych, zdrowotnych i systemu edukacji.

Dostosujemy oferty pracy

Ponieważ większość przybywających stanowią kobiety z dziećmi, niezbędne jest rozszerzenie punktów opieki nad dziećmi do lat trzech. Odpowiednie rozwiązania także zawiera nowa ustawa.

W opinii minister Maląg największym wyzwaniem, związanym z rynkiem pracy, będzie zmiana profilu osób poszukujących zatrudnienia. Toczą się już rozmowy z pracodawcami, dotyczące przygotowania odpowiednich ofert.  

Polskie rozwiązania

Jednym z ostatnich działań rządu polskiego było utworzenie Punktu Recepcyjnego dla Nieletnich w Stalowej Woli. Trafiają tu m.in. dzieci z ukraińskich domów dziecka, z rodzin zastępczych ze swoimi rodzicami zastępczymi. Często wymagające specjalnej opieki. – Dokładne sprawdzenie formalności i rejestracja  przybywających dzieci ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ich dalszego bezpieczeństwa – mówiła minister Maląg.

Wymiana doświadczeń

Aby skoordynować działania w tym obszarze resort rodziny powołał dwa sztaby: Sztab „Ewakuacja Dzieci” i Sztab „Miejsce dla Dzieci”. Dzięki temu dzieci najpierw bezpiecznie dotrą do Polski, a na miejscu zostaną otoczone właściwą opieką.

Litwa także stoi przed koniecznością legalizacji pobytu Ukraińców w swoim kraju i uregulowania kwestii ich zabezpieczenia społecznego. Strona polska zapoznała się z aktualną sytuacją na Litwie, związaną z napływem obywateli Ukrainy. Wymieniono doświadczenia i praktyki stosowane w tym obszarze oraz rozmawiano o dalszej współpracy, służącej jak najskuteczniejszej pomocy Ukraińcom.

{"register":{"columns":[]}}