W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marlena Maląg wzięła udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15.08.2020

Przypadająca dzisiaj setna rocznica Cudu nad Wisłą to wielkie święto wszystkich Polaków. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg uczestniczyła w sobotę w Warszawie w uroczystych obchodach rocznicowych z udziałem najwyższych władz państwowych.

Kolaż zdjęć z uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Uroczysta odprawa wart przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, to główne wydarzenie centralnych obchodów święta Wojska Polskiego, które w tym roku – ze względu na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – ma szczególny charakter. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą, przedstawicielami najwyższych władz państwowych, dowódcami Sił Zbrojnych i gościem specjalnym – sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo wzięła udział w uroczystości, która zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - jakże ważny to dzisiaj dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki i w historii naszego kraju znaczący, a także w jakimś sensie piękny" - mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej odprawy wart.

Prezydent zaznaczył, że nasi przodkowie wiedzieli już wtedy, co to znaczy sowiecka inwazja i sowiecka niewola. "Wiedziały o tym pokolenia, które powtarzały sobie, co to znaczy być zesłanym na Sybir, co to znaczy ulegać rosyjskiej katordze" - mówił.

Poinformował, że "dla pamięci wszystkich tych, którzy cierpieli na wschodzie, wszystkich tych, którzy byli zesłani, którzy byli tam maltretowani przez bolszewików na Syberii", podpisał w sobotę ustawę o rekompensacie dla tych, którzy w latach 1936–1956 byli deportowani przez władze Związku Sowieckiego.

Nowe przepisy przewidują przyznanie jednorazowych świadczeń pieniężnych, które - biorąc pod uwagę średni czas przebywania na zesłaniu - mogą wynieść 13,2 tys. zł. Pieniądze te będą przyznawane w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania danej osoby na zesłaniu lub deportacji w Związku Sowieckim. Za każdy miesiąc okresu podlegania w latach 1939–56 tego rodzaju represji ma przysługiwać 200 zł; jednorazowe świadczenie nie może wynieść mniej niż 2,4 tys. zł.

"Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo na kartach historii zapisane, które przekazujemy młodym pokoleniom, mówiąc o tym i ucząc ich, co to znaczy nie mieć Polski, co to znaczy nie mieć ojczyzny, co to znaczy walczyć, przelewać krew. Ta Polska poznaczona jest krzyżami, ta Polska ufundowana na krwi pokoleń, które o nią walczyły" - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Przed uroczystościami na placu Piłsudskiego minister Marlena Maląg uczestniczyła we mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odprawionej w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy.

Wieczorem minister Maląg obejrzała na PGE Narodowym widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom", upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" rozpoczęło się piosenką do słów wiersza "Moja Ojczyzna" Cypriana Kamila Norwida. W rekonstrukcji wydarzeń sierpnia 1920 r. uczestniczyły setki statystów, koni oraz pojazdy historyczne. Na płycie areny zbudowano polskie i bolszewickie okopy.

{"register":{"columns":[]}}