Minister Rafalska o zmianach dla rodzin
07.07.2017
Rodzina to dla nas priorytet. Zadeklarowaliśmy to, idąc do wyborów w 2015 roku, i konsekwentnie tę deklarację realizujemy. W przeciwieństwie do innych partii nie składamy pustych obietnic. Nie rzucamy gołosłownych obietnic o stu milionach dla każdego Polaka.
Komentarz minister Elżbiety Rafalskiej dot. przyjętego dziś pakietu ustaw o wsparciu dla rodzin:
Rodzina to dla nas priorytet. Zadeklarowaliśmy to, idąc do wyborów w 2015 roku, i konsekwentnie tę deklarację realizujemy. W przeciwieństwie do innych partii nie składamy pustych obietnic. Nie rzucamy gołosłownych obietnic o stu milionach dla każdego Polaka. My do naszych obietnic podchodzimy poważnie i realizujemy je mimo nieustającej krytyki totalnej opozycji. Cały czas pracujemy nad rozwojem i udoskonalaniem polityki rodzinnej, która realnego znaczenia nabrała po objęciu władzy przez rząd Beaty Szydło. Wcześniej o polityce rodzinnej można było tylko pomarzyć. Zmianę podejścia wyznaczyło wprowadzenie przez nas z początkiem 2016 roku programu „Rodzina 500+”. Postawiliśmy na rodzinę! Dziś z tego programu korzysta prawie 4 mln dzieci. Dzięki programowi rodziny mogły wyjechać wakacje, a dzieci zacząć uczęszczać na wcześniej dla nich niedostępne zajęcia, rozwijać swoje talenty i pasje. Przywróciliśmy godność polskim rodzinom. Nie baliśmy się przeznaczyć na politykę rodzinną dodatkowych miliardów złotych. Wydatki na ten cel stanowią dzisiaj ponad 3% PKB. Jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę. To właśnie rodzina jest najlepszą inwestycją.
Udowodniliśmy, że polityka rodzinna jest potrzebna i przynosi wymierne korzyści. Po roku działania programu "Rodzina 500+" widzimy jego pierwsze efekty – spadek ubóstwa wśród dzieci czy niespotykany w poprzednich latach wzrost dzietności. Uchwalona dziś przez Sejm RP ustawa jest kolejnym elementem budowy spójnej i kompleksowej polityki rodzinnej. Znacząco podnosimy środki na opiekę żłobkową. Chcemy dać Polakom realny wybór co do sposobu sprawowania opieki nad najmłodszymi. Dotychczas w 70% polskich gmin nie było ani jednej placówki dla maluchów. Chcemy to zmienić. Chcemy, żeby żłobki nie funkcjonowały tylko w dużych miastach i były przeznaczone dla najlepiej sytuowanych rodzin, ale znalazły się także w mniejszych miejscowościach i były dostępne cenowo dla wszystkich rodziców. Dążąc do jak najlepszego i najbardziej efektywnego wydatkowania środków z programu "Rodzina 500+", usunęliśmy nieliczne, ale występujące jednak zjawiska niewłaściwego korzystania ze świadczenia.
Ułatwiamy Polakom ubieganie się o wsparcie. Ujednolicamy terminy składania wniosków o różnorodne świadczenia. Na ministerialnym portalu Empatia uruchomiliśmy przyjazne i łatwe do wypełnienia kreatory wniosków o wszystkie świadczenia dla rodzin. Z uwagi na nieefektywną realizację spraw z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego przez marszałków województw przekazujemy to zadanie z zakresu administracji rządowej wojewodom. Rodziny nie będą czekać w nieskończoność na wypłatę 500+. Ułatwiamy także tworzenie żłobków i klubów dziecięcych. Ich założenie staje się łatwiejsze, a koszt sprawowanej opieki niższy. Jako matka i babcia wiem, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Dlatego wprowadzamy zmiany znacząco poprawiające bezpieczeństwo dzieci w żłobkach czy klubach dziecięcych. Przyjęta dziś ustawa przewiduje również zmiany dotyczące dużych rodzin. Likwidujemy jawną niesprawiedliwość – sytuację, gdzie rodzice, którzy wychowali trójkę, a często więcej dzieci, nie byli uprawnieni do karty dużej rodziny tylko dlatego, że ich dzieci były już dorosłe. Chcemy, aby każda rodzina wielodzietna mogła korzystać z tej karty. Przyjęta dziś przez Sejm RP nowelizacja dotychczasowych regulacji to nasz kolejny, ale nie ostatni krok w budowaniu polityki rodzinnej. Chcemy, aby polskie rodziny zajęły należne im miejsce i były silne, bo silna rodzina to silne państwo.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 19:49 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 19:49 Biuro Promocji