Minister Wdówik: poprawa życia osób niepełnosprawnych jest naszym priorytetem
19.06.2020
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik w piątek gościł w Krakowie, gdzie z wojewodą małopolskim, podpisał umowę na realizację dwóch programów dedykowanych osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. – Poprawa życia osób niepełnosprawnych jest naszym priorytetem – zapewnił Paweł Wdówik.
Podpisane umowy dotyczą dwóch programów - „Opieka wytchnieniowa” oraz „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. Programy finansowane są z środków Funduszu Solidarnościowego.
Opieka wytchnieniowa
„Opieka wytchnieniona” to program, którego celem jest odciążenie opiekunów w wykonywaniu ich codziennych obowiązków m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.
Program skierowany jest do gmin i powiatów. Zakłada wsparcie członków rodziny w opiece nad osobami niepełnosprawnymi z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi oraz dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wiele rodzin, gdzie są osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami, pozostawało bez wsparcia. My dzięki programowi jesteśmy im w stanie zaoferować czas na wypoczynek – powiedział wiceminister Wdówik, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Podpisana w piątek umowa dotyczy określenia wysokości i trybu przekazywania wojewodzie małopolskiemu środków na realizację programu w łącznej kwocie 1 187 905 zł.
Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych
Z kolei druga podpisana w piątek umowa dotyczy programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. Na jej mocy do Małopolski trafi dokładnie 588 284 zł na realizację programu.
Jego celem jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych oraz zwiększenie dostępności do tych usług.
Dzięki programowi gminy mogą rozszerzyć ofertę usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku do 75 roku życia oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Podcza wizyty w Małopolsce wiceminister Paweł Wdówik spotkał się z pełnomocnikami ds. osób niepełnospranwych krakowskich uczelni wyższych oraz z uczestnikami zajęć teatralnych i niepełnosprawnymi aktorami w Warsztacie Teapii Zajęciowej prowadzonym przez Stowarzysznie Klika.