W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na EFNI: „Musimy wzmacniać dialog społeczny”

17.10.2024

„Jak odbudować i pobudzić dialog społeczny jako nowoczesną formułę zarządzania publicznego” – to tytuł czwartkowego panelu organizowanego w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei, w którym uczestniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Fundamentalnym celem dialogu jest zrozumienie swoich postaw, ograniczeń, wyzwań, nawet jeżeli te stanowiska nie zawsze są podzielane – mówiła w Sopocie szefowa MRPiPS.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na EFNI: „Musimy wzmacniać dialog społeczny”

Europejskie Forum Nowych Idei to konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Każdego roku gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji polskiej i europejskiej. Tegoroczna edycja odbywa się w Sopocie w dniach 16-18 października.

Musimy wzmacniać dialog społeczny

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w czwartek 17 października uczestniczyła w panelu „Jak odbudować i pobudzić dialog społeczny jako nowoczesną formułę zarządzania publicznego”.

Mam zaszczyt reprezentować tutaj nie tylko ministerstwo, nie tylko stronę rządową, ale także występować jako ustępująca już za moment przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego – powiedziała na wstępie szefowa MRPiPS.

W debacie uczestniczyli także: Marcin Stanecki (Główny Inspektor Pracy, członek RDS), Jerzy Hausner (profesor nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit & Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej), Piotr Ostrowski (Przewodniczacy OPZZ, Wiceprzewodniczący RDS) Maciej Witucki (Prezydent Konfederacji Lewiatan, Wiceprzewodniczący RDS), Artur Mazurkiewicz (prezes, Dolnośląscy Pracodawcy).

Istotą dialogu jest zrozumienie

Mówiąc o doświadczeniu przewodniczenia Radzie w ostatnich miesiącach ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że wiele spotkań miało charakter trudny – zarówno dla strony rządowej, jak i partnerów społecznych. To m.in. sytuacja w PKP Cargo czy Poczty Polskiej.

Możliwość prowadzenia kilkukrotnie nawet debat na tak trudne tematy pokazuje to, co w mojej ocenie jest w dialogu kluczowe: zrozumienie, że celem dialogu społecznego nie jest i nie musi być stuprocentowe porozumienie. Ono się może przydarzyć i świetnie, jeżeli się przydarza. Ale tym fundamentalnym celem dialogu jest zrozumienie. Jest wzajemne zrozumienie swoich postaw, swoich stanowisk, ograniczeń i wyzwań, nawet jeżeli nawzajem czy w trójstronnym układzie nie zawsze te stanowiska są podzielane – zaznaczyła szefowa resortu pracy.

Jak wskazała, żeby mógł odbywać się dialog z prawdziwego zdarzenia, przy stole muszą siedzieć równorzędni partnerzy.

Od dłuższego czasu dyskutujemy nad zmianami legislacyjnymi, dlatego na ostatnim posiedzeniu pod moim przewodnictwem Rady Dialogu Społecznego przedstawię założenia projektu ustawy dotyczącego Rady Dialogu Społecznego, rysujący kwestię reprezentatywności. (…) Rząd jest zobowiązany do tego, żeby podwozie prowadzenia dialogu społecznego realizować i żeby ten dialog przywracać nie w formie fasadowej, tylko faktycznej, a do tego potrzebujemy adekwatnych do dzisiejszych wyzwań narzędzi – wskazała ministra.

{"register":{"columns":[]}}