Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Parlamencie Europejskim o priorytetach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
28.01.2025
We wtorek ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała w Brukseli priorytety Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W wystąpieniu przed Komisją Zatrudnienia i Spraw Społecznych Parlamentu Europejskiego ministra opowiedziała o planowanych działaniach w zakresie przyszłości pracy w cyfrowym świecie, równości na rynku pracy oraz srebrnej transformacji.
Polska prezydencja w Radzie UE zaczęła się 1 stycznia br. i potrwa do końca czerwca. W tym czasie Polska będzie przewodniczyć pracom Rady, które oprą się o bezpieczeństwo w siedmiu wymiarach. Są to: zdolność do obrony, ochrona ludzi i granic, odporność na obcą ingerencję i dezinformację, zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej, transformacja energetyczna, konkurencyjne i odporne rolnictwo oraz bezpieczeństwo zdrowotne. Działania MRPiPS w czasie prezydencji skupią się na bezpieczeństwie socjalnym i rynku pracy.
Fundamentem działań polskiej prezydencji w 2025 r. i priorytetem horyzontalnym jest wielowymiarowe bezpieczeństwo. Zarówno w aspekcie zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Dla mnie jako Minister Pracy szczególnie bliskie w tym zakresie jest bezpieczeństwo socjalne
- mówiła w Brukseli ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Priorytety Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawarte są w trzech filarach:
1. Przyszłość pracy w Europie cyfrowej
Rozwój technologii stale wpływa na rynek pracy. W ramach pierwszego priorytetu, MRPiPS pracować będzie nad zapewnieniem sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy w czasie cyfrowej transformacji. Podejmiemy prace nad tematami takimi jak prawo do odłączenia, godzenie życia zawodowego z prywatnym czy BHP w obliczu cyfrowej rewolucji. Będziemy też pracować nad przygotowaniem odpowiednich programów wsparcia dla grup zagrożonych transformacją cyfrową. Podjęte zostaną też prace w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego.
W celu wzmocnienia europejskiego dialogu społecznego Komisja Europejska zainicjowała prace nad Nowym Paktem dla Europejskiego Dialogu Społecznego. Prezydencja polska wspiera ten proces i będzie śledzić prace, aby po ich zakończeniu przedłożyć Radzie wypracowany tekst Deklaracji
- powiedziała Ministra Dziemianowicz-Bąk.
2. Europa równości, spójności i integracji
MRPiPS będzie dążyć do tego, aby w nowej agendzie UE uwzględniono prace w kierunku stworzenia inkluzywnego rynku pracy oraz zapewnienia lepszej spójności społecznej i godnego zabezpieczenia społecznego dla wszystkich obywateli UE. Planowane są prace w kierunku zapewnienia równości na rynku pracy oraz stworzenia instrumentów pozwalających na godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Skupimy się też na wsparciu aktywności zawodowej osób poza rynkiem pracy, takich jak np. osoby z niepełnosprawnościami czy osoby bierne zawodowo.
3. Europa odpowiadająca na wyzwania srebrnej transformacji
Średnia wieku w Europie stale rośnie. Dlatego konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo socjalne w czasie tej tzw. srebrnej transformacji. W ramach prezydencji w Radzie UE MRPiPS podejmie dyskusję nt. tworzenia skutecznych zachęt do dłuższej aktywności zawodowej seniorów oraz będzie pracować nad zapewnieniem bezpiecznej i godnej starości wszystkim Europejczykom.
Rada EPSCO
MRPiPS będzie przewodniczyć w posiedzeniach Rady w formacie EPSCO (ang. Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council). Jest to format, w którym udział biorą ministrowie właściwi ds. zatrudnienia i polityki społecznej państw członkowskich. Najbliższe formalne posiedzenie rady pod polskim przewodnictwem odbędzie się 10 marca br. w Brukseli.