W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministra Dziemianowicz-Bąk na Trójstronnym Szczycie Społecznym w Brukseli. Wracamy tam po 13 latach nieobecności

20.03.2024

We wtorek, 20 marca, w Brukseli odbyło się spotkanie Trójstronnego Szczytu Społecznego do Spraw Wzrostu i Zatrudnienia, w którym uczestniczyła Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z polską delegacją. Polska wraca do tego grona jako ważny partner po 13 latach przerwy.

Ministra Dziemianowicz-Bąk na Trójstronnym Szczycie Społecznym w Brukseli. Wracamy tam po 13 latach nieobecności

Wydarzenie to odbywa się dwa razy w roku przed sesjami Rady Europejskiej, a jego zadaniem jest zapewnienie „nieustannych uzgodnień między Radą, Komisją Europejską oraz partnerami społecznymi”, co ma umożliwić partnerom społecznym na poziomie europejskim - poprzez dialog społeczny - aktywność w  realizacji różnych aspektów unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Unia uznaje i wspiera rolę partnerów społecznych na swoim poziomie, uwzględniając różnorodność systemów krajowych. Ułatwia ona dialog między nimi, szanując ich autonomię. Trójstronny szczyt społeczny do spraw wzrostu i zatrudnienia przyczynia się do dialogu społecznego – podkreśla Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Trójstronny Szczyt Społeczny poświęcony był silnej gospodarczo i społecznie Europie. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.:

  • Strategia przemysłowa, której centralnym punktem są wysokiej jakości miejsca pracy,
  • Jednolity rynek, który przynosi korzyści zarówno przedsiębiorstwom jak i pracownikom,
  • Rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej.

Rozwój jednolitego rynku powinien zakładać otwartość na zmiany wynikające z dynamicznego postępu społecznego i technologicznego, w tym na nowe formy zatrudnienia i możliwości świadczenia pracy – w szczególności cyfrowe – jednak ta otwartość musi iść w parze z zapewnieniem odpowiedniego poziomu ochrony pracowników – mówiła Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Polska prezydencja w Radzie UE

W kolejnym roku (2025) Polska obejmie prezydencję w Radzie UE, tym samym zajmuje ważne miejsce w spotkaniach na Szczycie. Zwyczajowo biorą w nich udział: przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący Komisji oraz, reprezentowani na najwyższym szczeblu, bieżąca Prezydencja Rady, dwie kolejne Prezydencje oraz główne europejskie organizacje pracowników i pracodawców, w tym  ETUC (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) i BusinessEurope (Konfederacja Europejskiego Biznesu).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}