Ministra Dziemianowicz-Bąk uhonorowana nagrodą „Lider pacjentocentryzmu” przyznawaną przez Fundację My Pacjenci
17.06.2024
Fundacja My Pacjenci przyznała nagrodę „Lider Pacjentocentryzmu” ministrze Agnieszce Dziemianowicz-Bąk „za realizację działań zmierzających do zmiany urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków oraz wzorcowy dialog z organizacjami społecznymi”. Nagrodę przyznano 14 czerwca w czasie oficjalnej gali, będącej zwieńczeniem III Konferencji Pacjentocentryzmu, która odbyła się w piątek w Warszawie. W konferencji udział wzięły organizacje pozarządowe zrzeszające pacjentów.
Jestem niezwykle wzruszona, że mogłam odebrać nagrodę im. Ewy Borek, która jest dla mnie pierwszą nagrodą za inicjatywy podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Inicjatywa dotycząca wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po porodzie była jedną z pierwszych naszego ministerstwa – powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odbierając nagrodę.
Zdaniem ministry rodziny przygotowanie ustawy nie byłoby możliwe, gdyby nie impuls, który wyszedł od Ogólnopolskiego Porozumienia "Razem dla wcześniaków", Fundacji Koalicja dla wcześniaka i wszystkich organizacji, które "dostrzegały krzywdę, jakiej doświadczają rodzice wcześniaków, dzieci hospitalizowanych po narodzinach, kiedy tracą ten cenny czas (...), który mogliby spędzić z dzieckiem".
Kiedy pojawiliście się Państwo u drzwi ministerstwa, złożyliście na nasze ręce petycję z ogromną liczbą podpisów, było jasne, że nie ma chwili do stracenia. Zaprosiliśmy Państwa do współpracy na każdym etapie powstawania projektu, który w tej chwili przechodzi ścieżkę rządową, a potem będzie ścieżka parlamentarna i w końcu stanie się obowiązującym prawem – zaznaczyła szefowa resortu rodziny.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła także pracę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Nie przygotowalibyśmy projektu ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach tak szybko i odpowiednio, gdyby nie zaangażowanie ekspertek z Departamentu Prawa Pracy, dyrektorek Mirosławy Brzostek-Kleszcz i Agnieszki Wołoszyn.
Na koniec chcę jeszcze raz podziękować Państwu za wyróżnienie i wspaniałą inicjatywę nagrody „Lider pacjentocentryzmu". Pokazujecie Państwo, że jeżeli chodzi o politykę społeczną, z zakresu ochrony zdrowia, o podejście do ogólnie rozumianego dobrostanu człowieka, to pacjent i człowiek jest w centrum i stąd pacjentocentryzm – powiedziała ministra.
Organizatorem Konferencji Pacjentocentryzm jest Fundacja My Pacjenci, która działa od 2012 roku i ma na celu wspieranie partycypacji pacjentów w podejmowaniu decyzji w ochronie zdrowia oraz zapewnianie zaplecza eksperckiego organizacjom pacjenckim. Misją Fundacji jest budowanie płaszczyzn współpracy między administracją publiczną, pacjentami i ich organizacjami, lekarzami, światem akademickim i biznesem w ochronie zdrowia.
Projekt ustawy, który wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach z innych powodów niż przedwczesne urodzenie, Ministra Rodziny zaprezentowała 24 maja. Ma on wprowadzić zasadę, że za tydzień hospitalizacji dziecka rodzicowi przysługiwać będzie tydzień dłuższego urlopu, lecz nie więcej niż 8 lub 15 tygodni, zależnie od tego w którym tygodniu ciąży urodzi się wcześniak. Dodatkowy urlop macierzyński będzie płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.