W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mobbing to przemoc. Okrągły stół w Sejmie z udziałem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

12.12.2024

„Mobbing to przemoc” – pod takim hasłem odbyła się w środę w Sejmie konferencja poświęcona właśnie tematyce mobbingu. Ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas spotkania przedstawiła najważniejsze założenia projektu ustawy dot. mobbingu, który powstał w MRPiPS.

Mobbing to przemoc. Okrągły stół w Sejmie z udziałem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Pogłębienie debaty publicznej na temat przeciwdziałania mobbingowi w polskich przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych to najważniejszy cel konferencji – okrągłego stołu – pod hasłem „Mobbing to przemoc”, która odbyła się 11 grudnia br. w Sejmie. Ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczyli w niej ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Dyrektor Generalny Liwiusz Laska oraz dyrektor Departamentu Prawa Pracy Jakub Szmit.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła o projekcie ustawy, który powstał w MRPiPS i czeka obecnie na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowa definicja mobbingu

Jak zaznaczyła szefowa resortu pracy, nowa definicja mobbingu określona w projekcie ma być „bardziej precyzyjna”.

Ma być jasna, precyzyjna, przejrzysta i korzystna dla obu stron, tzn. z jednej strony pozwalająca chronić pracownika, z drugiej – pozwalająca oddzielić działania dopuszczalne incydentalnie od tych niepożądanych, które za mobbing mogłyby być uznane

– mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jak wskazuje, pracodawca będzie zobowiązany aktywnie i stale przeciwdziałać mobbingowi poprzez stosowanie działań prewencyjnych, wykrywanie oraz właściwe reagowanie, a także poprzez działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych mobbingiem.

Potrzebujemy debaty o godnej i bezpiecznej pracy

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele innych organizacji i resortów, którym bliska jest podejmowana tematyka.

Wśród zagadnień poruszonych podczas konferencji znalazły się:

  • Obowiązujące regulacje prawne i ich skuteczność – Czy prawo pracy wystarczająco chroni ofiary mobbingu?
  • Rola pracodawcy w przeciwdziałaniu mobbingowi – Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach i jak można je skutecznie egzekwować?
  • Dobre praktyki i skuteczne narzędzia wsparcia pracowników – Jak budować kulturę organizacyjną opartą na wzajemnym szacunku?
  • Propozycje zmian legislacyjnych – Jakie zmiany są konieczne, by lepiej chronić pracowników przed mobbingiem?

Inicjatorami wydarzenia byli wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska oraz Dobra Fundacja. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk objęła konferencję patronatem honorowym, zrobił to także minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

{"register":{"columns":[]}}