W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy typ środowiskowego domu samopomocy

26.07.2018

Wprowadzenie nowego typu środowiskowego domu samopomocy (ŚDS) dla osób ze spektrum autyzmu, ułatwienia dla osób z spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami już przebywających w środowiskowych domach samopomocy– zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. środowiskowych domów samopomocy

-„ Rozwijamy typy środowiskowych domów samopomocy. Dzięki temu trafniej odpowiadamy na potrzeby osób niepełnosprawnych.” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Nowy typ ŚDS dla osób ze spektrum autyzmu

Obecnie funkcjonują trzy typy ŚDS, podzielone w zależności od kategorii osób, dla których są przeznaczone. Typ A dla osób przewlekle psychicznie chorych. Typ B dla osób upośledzonych umysłowo. Typ C dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dom może obejmować wsparciem więcej niż jedną kategorię osób (domy wielotypowe).

Projekt rozporządzenia wprowadza nowy typ ŚDS – D - dla osób ze spektrum autyzmu.

- „To realizacja po wielu latach oczekiwań środowiska osób niepełnosprawnych, to szansa dla osób ze spektrum autyzmu oraz ze sprzężoną niepełnosprawnością. Stworzenie środowiskowego domu pomocy społecznej dla osób z autyzmem było jednym z tematów, które pojawiały się na niemal wszystkich spotkaniach konsultacyjnych, które przeprowadzaliśmy. Uwzględniliśmy potrzeby osób ze spektrum autyzmu, które do pracy terapeutycznej i poprawy funkcjonowania potrzebują m.in. mniejszej liczebności, odpowiedniej organizacji przestrzeni” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Wyższe standardy świadczonych usług i wyposażenia

Wskaźnik zatrudnienia w ŚDS, w którym przebywają uczestnicy ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami będzie nie mniej niż 1 pracownik na 3 uczestników. Podwyższenie wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do tej grupy  uczestników związane jest ze zwiększonymi potrzebami opiekuńczymi oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i zindywidualizowanego podejścia do każdego uczestnika z tej grupy.

Co ważne, wskaźnik ten będzie obowiązywał w domach typu B i C, w sytuacji, gdy uczestnikami w tych domach są osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Pokój wyciszeń oraz trening umiejętności komunikacyjnych

W ŚDS, w których jest więcej niż 3. uczestników ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami będzie działał pokój wyciszeń. Dla osób z problemami w komunikacji werbalnej wprowadzono trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się.

- „Chcemy ułatwić przyjmowanie do środowiskowych domów samopomocy osób ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Wprowadzane rozwiązania poprawią funkcjonowanie osób z takimi dysfunkcjami już przebywających w ŚDS” – dodaje minister Rafalska.

Ułatwienia w funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy

Projekt rozporządzenia zakłada także zmiany, które mają ułatwić funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy i były zgłaszane m.in. przez kierowników ŚDS. Zamknięcia domu nie będzie ograniczane tylko do okresu ferii letnich lub zimowych. Możliwe będzie zamknięcia placówki w dowolnym, innym uzgodnionym terminie lub terminach.

Liczba dodatkowych osób skierowanych do ŚDS w związku z częstymi nieobecnościami uczestników przekraczającymi 10 dni, nie będzie mogła stanowić więcej niż 10% ogólnej liczby miejsc w domu. Ma to ułatwić prowadzenie  pracy terapeutycznej i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ŚDS.

Według danych na koniec 2017 r. w całej Polsce działało 800 środowiskowych domów samopomocy na prawie 30 tys. miejsc. Skorzystało z nich ponad 32,5 tys. uczestników.

 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.10.2018 14:56 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.10.2018 18:35 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}