W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Konstytucji dla Biznesu w Lubuskiem

07.09.2018

W Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja poświęcona Konstytucji Biznesu oraz innym zmianom prawnym ułatwiającym zakładanie i prowadzenie firm. Udzial w wydarzeniu wzięła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W Gorzowie Wielkopolskim z przedsiębiorcami spotkały się Elżbieta Rafalska, minister rodziny oraz Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. W wydarzeniu wziął udział także Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.  

W całej Polsce odbywają się spotkania w ramach drugiej części cyklu „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy wielkie zmiany”. Tematem gorzowskiego była Konstytucja Biznesu oraz inne zmiany prawne ułatwiające zakładanie i prowadzenie firm. Przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o ułatwieniach wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, zmianach w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia dla małych i średnich firm.

- Chcemy by przedsiębiorczość w Polsce była przyjemnością i sposobem na realizację siebie, a nie koniecznym wyborem i przymusem.  Konstytucja Biznesu i nasza praca jest po to by znosić ograniczenia i bariery. Jednak możemy je identyfikować tylko wspólnie z Państwem - mówiła podczas otwarcia Minister Jadwiga Emilewicz.

Minister Rafalska powiedziała, że Konstytucja dla biznesu wnosi szereg ułatwień pozwalających przedsiębiorcom na sprawniejsze funkcjonowanie i zachęca do zakładania firm.

„Obowiązkiem rządu jest stworzenie takiego otoczenia prawnego, które będzie sprzyjało i tworzyło system zachęt do zakładania takich firm. A mi się marzy, że młodzi ludzie zanim spakują plecaki i torby i będą wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych zarobków, może spróbują w niewielkim biznesie, może zobaczą, że nie jest tak trudno jak kiedyś, zobaczą, że jest dobry rynek pracy i po prostu nie wyjadą. Zostaną tu, założą swoje firmy, potem założą rodziny, a potem w tych rodzinach będzie coraz więcej dzieci” – powiedziała minister Rafalska.

Dodała, że polityka społeczna rządu i polityka rozwoju są ze sobą nierozerwalnie związane. „Mam świadomość, że realizacja programów społecznych musi mieć zabezpieczone finansowanie. To finansowanie jest lepsze zawsze w sytuacji wzrostu gospodarczego, a poza tym te programy społeczne służą tej polityce rozwoju, bo mówimy tu o kapitale ludzkim, który jest bezcenny i który nie jest do zastąpienia” – powiedziała minister rodziny.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Enterprise Europe Network, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu byli do dyspozycji uczestników.

Konstytucja dla Biznesu

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które w sposób systemowy, jasno i zwięźle określają fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Jest dla firm „kartą praw podstawowych”, która obejmuje podstawowe zasady prowadzenia biznesu i przysługujące przedsiębiorcom gwarancje. Większość zmian zawartych w Konstytucji Biznesu weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.10.2018 11:17 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
24.10.2018 11:17 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}