W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Rodzina 500+ w woj. opolskim, świętokrzyskim i dolnośląskim

24.06.2019

W poniedziałek wiceminister Kazimierz Kuberski odwiedził woj. świętokrzyskie, z kolei wiceminister Stanisław Szwed woj. opolskie i dolnośląskie. To kolejny tydzień spotkań, poświęcony nowej odsłonie programu Rodzina 500+.

Szwed w woj. Dolnośląskim

– Prowadzimy kampanię informacyjną dotyczącą Rodzina 500+. To najważniejszy program naszego rządu. Od 1 lipca świadczeniem objęte będą wszystkie dzieci do 18. roku życia bez kryterium dochodowego – powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.


Z kolei wiceminister Stanisław Szwed dodał, że w województwach sprawdzany jest stan przygotowań samorządów do realizacji programu. – Uprościliśmy procedury przy staraniu się o świadczenie Rodzina 500+. Nie będzie konieczności badania sytuacji dochodowej, wniosek będzie mocno skrócony – dodał. 

Istotne zmiany po 1 lipca


Program w nowej formule oznacza także nowe rozwiązania. – Wśród ważnych zmian jest także to, że rodzice będą teraz mieli 3 miesiące od momentu urodzenia dziecka na złożenie wniosku o Rodzina 500+ – powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski dodając, że powyższe rozwiązanie dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r.  Rodzice świadczenie 500+ otrzymają  z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Od 1 lipca program obejmie wsparciem dzieci umieszczone w domach pomocy społecznej. Świadczenie otrzymają również dzieci umieszczone w innych instytucjonalnych formach pieczy zastępczej, czyli w pozostałych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i  interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych. Dotychczas świadczenia z programu Rodzina 500+ otrzymywały dzieci w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz w placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. 


W przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu świadczenie zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, wprowadzona zostaje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia  rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.


Ważne terminy!


Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą). – Im szybciej złożymy wniosek tym szybciej otrzymamy pieniądze – przypomniał wiceminister Stanisław Szwed. 
Od 1 lipca program Rodzina 500+ obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Dzięki tym zmianom ze świadczenia 500+ skorzysta  każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, czyli ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej dzieci niż było do tej pory.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.06.2019 14:27 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
24.06.2019 14:27 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}