W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O społecznych i ekonomicznych skutkach cyfrowej transformacji w MRPiPS

18.11.2024

Rozwój cyfrowych technologii niesie ze sobą olbrzymie zmiany, które właśnie dziś nabierają niezwykłego rozpędu. Nie powinniśmy się ich bać, ale musimy być na nie przygotowani – podkreśliła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk otwierając konferencję „Społeczne i ekonomiczne konsekwencje cyfrowej transformacji”.

O społecznych i ekonomicznych skutkach cyfrowej transformacji w MRPiPS

Głównym tematem konferencji „Social and economic consequences of the digital transformation” organizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny były społeczne i ekonomiczne konsekwencje transformacji cyfrowej, z naciskiem na wyzwania i zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy oraz szeroką dostępność technologii cyfrowych. Uczestników poniedziałkowego spotkania powitała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wspólnie z przewodniczącym EKES Oliverem Röpke.

W swoim  wystąpieniu ministra poruszyła problem rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście zagrożenia bezrobociem technologicznym: “Ważnym problemem i równocześnie wyzwaniem jest wpływ rozwoju AI na rynek pracy. W Polsce 3,68 milionów osób pracuje w 20 zawodach najbardziej narażonych na redukcję ze względu na wpływ sztucznej inteligencji. Dla części z nich konieczne będzie całkowite przekwalifikowanie się. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy pracownicy z zagrożonych branż stracą pracę w swoich zawodach. Według prognoz, dla części z nich, zmiana polegać będzie na nabywaniu nowych umiejętności, i modyfikacji sposobów wykonywania pracy. Presja na rozwój kompetencji ma szansę zwiększyć liczbę wysokiej jakości miejsc pracy.”

Wpływ rozwoju AI na rynek pracy

Ministra pracy wskazywała na to w jaki sposób można przygotować się na zmiany na rynku pracy spowodowane rozwojem AI: ”Wiele zależy tu od działań państwa i unijnych instytucji, od legislacji, która potrafi nadążać za technologicznymi zmianami. Należy też zacząć poważnie myśleć o potrzebie skrócenia ustawowego czasu pracy jako odpowiedzi na dynamiczny rozwój AI. Powinniśmy także promować uczenie się dorosłych pracowników i podnoszenie ich kompetencji. Musimy uruchamiać konkretne programy, które pomogą im dostosować się do zmian.”

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła także o potrzebie ochrony przed AI zawodów kreatywnych mających wpływ na kulturowe dziedzictwo i język: “Czy koniecznie głos żywego człowieka, aktora musi być zastępowany przez sztuczny generator mowy np. w audiobookach, dubbingu, grach komputerowych, radiu czy nawet w reklamie? Czy chcemy zostawić po sobie świat w którym specyficzne ludzkie umiejętności, kreatywność, zdolność wyrażania ludzkich pragnień i emocji zostały zastąpione przez efekt pracy algorytmu? Nie jest jeszcze za późno na stworzenie katalogu zawodów specjalnie chronionych przed wpływem AI. Najwyższy czas by rozpocząć na ten temat poważną debatę  z udziałem wszystkich zainteresowanych stron -  z organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi.”

{"register":{"columns":[]}}