W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O walce z ubóstwem w Ministerstwie Rodziny

17.10.2017

Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem oraz rozdania nagród w konkursie im. Prof. Elżbiety Tarkowskiej odbyła się 17 października w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Udział w niej wzięli minister Elżbieta Rafalska, wicepremier Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska.

„Problem ubóstwa dotyczy także naszego kraju. Podczas dzisiejszego spotkania chcielibyśmy podsumować dotychczasowe działania resortu zmierzające do redukcji ubóstwa w Polsce” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

„Priorytetem rządu, którego jestem ministrem, jest walka z ubóstwem. Wraz ze zmianą dwa lata temu nazwy ministerstwa i dodaniu słowa „rodzina” do nazwy resortu,  ukierunkowana została jednocześnie praca całego resortu. Rodzina, jej dobrostan, jej sytuacja materialna, stała się tak samo ważna, jak rynek pracy czy polityka społeczna. Jednym z głównych naszych celów było redukcja ubóstwa w rodzinach, szczególnie tych wielodzietnych, w których z braku środków do godnego życia cierpią przede wszystkim dzieci” – mówiła minister Rafalska.

Z badania budżetów gospodarstw domowych wynika, że w 2016 r. nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji gospodarstw domowych w Polsce, co znalazło odzwierciedlenie w znaczącym zmniejszeniu się zasięgu ubóstwa. W 2016 r. w przypadku stopy ubóstwa skrajnego zaobserwowano znaczący spadek wartości wskaźnika w odniesieniu do roku poprzedniego (o 1,6 p. proc.). Oznacza to, że w 2016 r. w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego żyło 4,9 % osób w Polsce, podczas gdy jeszcze w 2015 roku było to 6,5 % osób.

„Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne - wśród tych z trójką i większą liczbą dzieci wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z ok. 17 proc. do 10 proc. Najbardziej znaczącą poprawę w tym zakresie odnotowano także wśród dzieci w wieku 0-17 lat, oraz mieszkańców wsi i małych miast. Wyraźnie zmniejszył się również zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach z osobami niepełnosprawnymi” – zaznaczyła minister Rafalska.

Minister przypomniała, że widać już konkretne efekty działania Programu Rodzina 500+. Świadczenie trafiają bowiem  także do rodzin wielodzietnych, rodzin mieszkających na wsi oraz rodzin ubogich. Co warte jest podkreślenia, jest to wsparcie długofalowe, tak jak długofalowa jest walka z ubóstwem.

Po konferencji odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach I Edycji Konkursu o nagrodę im. Profesor  Elżbiety Tarkowskiej. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: praca naukowa z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego oraz materiał prasowy/medialny dotyczący problematyki przezwyciężania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

W dziedzinie mediów nagroda trafiła do Jakuba Kapiszewskiego oraz Marka Chądzyńskiego, autorów opublikowanego w  Dzienniku Gazeta Prawna artykułu „Zaczyna się od wstydu”. Dyplom oraz symboliczny czek wręczyli podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska i wicepremier Piotr Gliński.

Laureatką nagrodzonej pracy naukowej „Wczesne rodzicielstwo: zagrożenie czy szansa. Nastoletni rodzice z łódzkiej enklawy biedy” jest dr Paulina Bunio-Mroczek.

Prestiżowa nagroda, upamiętniająca wybitną polską socjolog, została przyznana po raz pierwszy, przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej Instytut Filozofii i Socjologii, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.

Po wręczeniu nagród odbyła się sesja naukowa „Perspektywa współczynnika humanistycznego w badaniach ubóstwa i wykluczenia społecznego młodych polskich naukowców”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 13:37 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 13:37 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}