Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości
11.11.2021
103 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po stu dwudziestu trzech latach niewoli wróciła na mapy Europy. Minister Marlena Maląg wzięła udział w Ostrowie Wielkopolskim w uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Tego dnia w 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas uroczystości rocznicowych w Ostrowie Wielkopolski złożyła wieńce przed dawnym Konwiktem Arcybiskupim, Domem Katolickim oraz siedzibą Powiatowej Rady Ludowej – w czasach Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego.
Obchodzona 11 listopada rocznica odzyskania wolności jest okazją do uroczystych obchodów przed pomnikami pamięci narodowej. Do przypomnienia najważniejszych kart z dziejów naszej historii. Do chwili zadumy nad bohaterstwem żołnierzy, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, ale również przypomnienia determinacji i rozwagi polityków czy osiągnięć tych, którzy odbudowali nasz kraj po latach niewoli. To dzień, w którym jak Polska długa i szeroka powiewają polskie flagi, zaś uczestnicy obchodów przypinają do piersi biało-czerwone kotyliony.
Nasze barwy narodowe symbolizują wielkie wspólne dzieło naszych przodków. Pierwsza regulacja prawna dotycząca flagi została przyjęta 7 lutego 1831 roku w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego. Wybrane zostały kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli biały z czerwonym. 1 sierpnia 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości, Sejm Ustawodawczy przyjął, że na fladze znajdą się dwa podłużne równoległe pasy – na górze biały, a na dole czerwony. Biało-czerwone barwy towarzyszyły Polakom zarówno w trudnych okresach naszych dziejów, jak i w momentach chwały. Na polach bitew, powstańczych barykadach, podczas zrywów niepodległościowych. Pod nimi walczyli żołnierze i powstańcy, sławili je artyści i poeci. Dziś są dla nas wszystkich, całego narodu, wielkim symbolem zjednoczenia.