Obchody 103. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
27.12.2021
Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy jako święto państwowe. Podczas uroczystości w Kaliszu odczytano list Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, a przed tablicami pamiątkowymi złożono kwiaty w jej imieniu.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 103 lata temu – 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Sejm przyjął 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania zamieszkał Ignacy Jan Paderewski.
Minister Marlena Maląg skierowała list do organizatorów i uczestników uroczystości Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Kaliszu. Kwiaty w jej imieniu złożono przed tablicą pamiątkową ufundowaną w 1968 roku przez społeczeństwo powiatu kaliskiego w 50. rocznicę Powstania Wielkopolskiego i przed tablicą poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Minister Maląg w odczytanym liście zwróciła uwagę, że zwycięstwo powstańców wielkopolskich to był finał prowadzonych przez pokolenia wielkopolskich rodzin walk o polską narodowość, o polski język.
Przypomniała, że Wielkopolanie między kolejnymi powstaniami – potrafili sięgnąć i po inną broń – pracę organiczną zapoczątkowaną przez Dezyderego Chłapowskiego, Karola Marcinkowskiego, Hipolita Cegielskiego, księdza Augustyna Szamarzewskiego. Nie można zapomnieć o dzieciach z Wrześni i innych wielkopolskich szkół, biorących udział w strajkach szkolnych
– Ukoronowaniem tej nieustannej walki o wolność i polskość było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Podniesienie dnia jego wybuchu do rangi Święta Narodowego jest oficjalnym uznaniem tego wielopokoleniowego czynu – podkreśliła minister.
Na zakończenie minister Marlena Maląg przywołała słowa z ówczesnej mowy Paderewskiego, które mogą być przesłaniem i na dzisiejsze czasy:
Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a Ojczyzna nasza wolna, zjednoczona z naszym polskim wybrzeżem żyć będzie po wsze czasy.
Chwała Bohaterom Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Materiały
List Minister MalągList_Minister_Maląg.pdf 0.23MB