Ochotnicze Hufce Pracy w obiektywie i w rozmowach
03.10.2019
Wychowankowie OHP zawdzięczają opiekunom, trenerom, aniołom – jak często o nich mówią – szansę na nowe życie. O zadaniach i efektach ich pracy rozmawiano podczas Ogólnopolskiej Konferencji Ochotniczych Hufców Pracy. Codzienność przedstawiono na wystawie fotograficznej pt. „Wychowankowie Siódmego Anioła”.
- Wzmocnienie OHP konieczne jest w sferze finansowej. W 2020 roku planujemy zwiększenie budżetu na tą działalność: szczególnie na wynagrodzenia pracowników. Do roli Ochotniczych Hufców Pracy nie trzeba nas w Ministerstwie Rodziny przekonywać – powiedział podczas konferencji wiceminister Stanisław Szwed.
Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, dobrych praktyk i dyskusji na temat systemowych rozwiązań dotyczących wspierania rozwoju społecznego i zawodowego oraz wychowania uczestników OHP.
Ochotnicze Hufce Pracy wyrównują szanse rozwoju młodzieży poprzez ograniczanie zjawiska marginalizacji i wykluczenia społecznego. 3 października był wspólnym świętem wychowanków i trenerów, którzy spotykają się w Ochotniczych Hufcach Pracy. Tego dnia w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, odbył się wernisaż wystawy i konferencja.
Podczas wydarzenia nagrodzono laureatów „Ogólnopolskiego konkursu o tytuł Absolwenta Roku OHP”, którzy podczas pobytu w OHP osiągnęli wyróżniające wyniki w nauce i podczas egzaminu po określonym cyklu kształcenia, a także dali świadectwo aktywnego uczestnictwa.
Codzienność uczestników warsztatów i szkoleń, przedstawiono na wystawie fotograficznej pt. „Wychowankowie Siódmego Anioła”. Zdjęcia w jednostkach OHP na terenie całej Polski, przez blisko rok wykonał artysta fotografik, fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, Arkadiusz Gola. Tytuł wystawy został zainspirowany wierszem Zbigniewa Herberta „Siódmy Anioł”.
W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Stanisław Szwed oraz Bogdan Ścibut, komendant główny OHP.