Od 1 lutego złożysz wniosek o „800+” na nowy okres świadczeniowy. Dowiedz się więcej
01.02.2024
1 lutego br. rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy. Komu przysługuje świadczenie wychowawcze? Gdzie i jak złożyć wniosek? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Wnioski w ramach programu „Rodzina 800+” na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku można składać już od 1 lutego br. Warto zrobić to bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia.
Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje świadczenie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
W jaki sposób złożyć wniosek o świadczenie?
Wniosek o świadczenie wychowawcze, przez Internet można złożyć przez:
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia
- platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS
- bankowość elektroniczną.
W jakim czasie należy złożyć wniosek o świadczenie na nowonarodzone dziecko?
Rodzice mają 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Kto może skorzystać z programu Rodzina 800+?
Świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 800 +" przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie 18 roku życia.
O świadczenie to mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. Świadczenie wychowawcze przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz w niektórych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.
O świadczenie wychowawcze 800+ mogą ubiegać się także rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Czy świadczenie wychowawcze jest przyznawane w oparciu o kryterium dochodowe?
Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu.
Skąd będzie wiadomo, że ZUS rozpatrzył wniosek rodzica i przyznał świadczenie wychowawcze na nowy okres?
Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego będzie prowadzone przez ZUS w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi osoba znajdzie na swoim profilu na PUE ZUS. Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Ważne terminy!
Złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
W przypadku wniosków złożonych w okresie 1 maja - 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek w okresie 1 czerwca - 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.
Ważne: Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie, tj. po 30 czerwca, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie jej ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.