Osoby ze spektrum autyzmu potrzebują wsparcia
02.04.2019
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. To dobra okazja do dyskusji na temat potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Na jakie wsparcie mogą liczyć dzisiaj, a co jest jeszcze do zrobienia? - Zapewniam, że dostrzegamy potrzeby osób ze spektrum autyzmu, w MRPiPS trwają pracę nad rozwiązaniami, których celem jest poprawa ich sytuacji – deklaruje minister Elżbieta Rafalska.
Osoby ze spektrum autyzmu oraz ich bliscy zmagają się każdego dnia z wieloma trudnościami – nie tylko natury społecznej, ale też związanymi m.in. z odpowiednią opieką. – Zapewniam, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega konieczność poprawy sytuacji osób ze spektrum autyzmu. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań i przygotowujemy kolejne – mówi minister Elżbieta Rafalska. Jak podkreśla, priorytetem tych zmian jest dostosowanie oferty wsparcia do potrzeb konkretnych osób – w tym osób z autyzmem.
– Każdy człowiek jest inny i może wymagać innego typu i rodzaju pomocy. Dlatego też zmiany objęły różne formy wsparcia: świadczonego w ośrodku wsparcia (środowiskowym domu samopomocy) jak i w mieszkaniu chronionym dla osób wymagających całodobowego wsparcia – wylicza minister Elżbieta Rafalska.
To m.in. dofinansowanie zadań w zakresie rozwoju sieci środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i ze spektrum autyzmu. W 2018 r. planowano uruchomienie 380 nowych miejsc dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Nowy typ ŚDS
– Pracujemy nad utworzeniem nowego typu Środowiskowych Domów Samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprężonymi. To odpowiedź na postulaty organizacji pozarządowych działających na rzecz osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi, opiekunów tych osób oraz kierowników środowiskowych domów samopomocy wskazujących na konieczność stworzenia nowego typu ŚDS – mówi minister Elżbieta Rafalska. 7 marca br. projekt został przesłany do uzgodnień zewnętrznych.
Inne podejmowane dzisiaj działania to m.in. uruchomienie dodatkowych środków na podwyższenie dotacji (do 30 proc.) na jednego uczestnika ŚDS ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnością sprzężoną, poprawa standardu świadczonych usług oraz wprowadzenie podziału mieszkań chronionych na mieszkania chronione treningowe oraz wspierane. Określono też minimalne standardy usług i pomieszczeń w takich mieszkaniach.
- W mieszkaniu chronionym treningowym zapewniane są usługi bytowe, nauka, rozwijanie lub utrwalanie samodzielności, czyli umożliwienie podopiecznemu możliwie samodzielnego życia. Mieszkanie chronione wspierane to przede wszystkim pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym – chodzi o utrzymanie lub rozwijanie samodzielności danej osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości. Bardzo ważne jest dostosowanie rodzaju pomocy do potrzeb konkretnej osoby – wyjaśnia minister Elżbieta Rafalska.
W latach 2017-2021 na mieszkania chronione zaplanowano w budżecie państwa łącznie 108 mln zł.
Inne formy wsparcia
To m.in. dofinansowanie ze środków PFRON na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze czy likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. To także dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika, w zależności od zapotrzebowania, a także dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Już niebawem zostanie uruchomiony kolejny program finansowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
– Podejmujemy szereg działań na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, w tym osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wciąż bardzo wiele jest jednak do zrobienia. Z uwagą słuchamy postulatów osób najbardziej zainteresowanych i robimy co w naszej mocy, by wprowadzać nowe, jak najlepsze rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnych osób – zapewnia minister Elżbieta Rafalska.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.04.2019 14:41 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 02.04.2019 14:41 Biuro Promocji