Ostatnie posiedzenie RDS pod przewodnictwem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk
22.10.2024
Poniedziałkowe posiedzenie Rady Dialogu Społecznego było ostatnim, któremu przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Po zakończeniu kadencji strony rządowej przewodnictwo przejmie przedstawiciel strony pracowników – przewodniczący Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda.
Rada Dialogu Społecznego jest najważniejszą instytucją krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi forum dialogu trójstronnego i współpracy stron pracowników, pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników, strony pracodawców lub strony rządowej. Jego kadencja trwa 1 rok.
W poniedziałek 22 października br. odbyło się ostatnie posiedzenie RDS, któremu przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka-Dziemianowicz-Bąk. Towarzyszyli jej wiceminister pracy Sebastian Gajewski oraz Dyrektor Generalny MRPiPS Liwiusz Laska.
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podziękowała stronie społecznej za dotychczasową współpracę i wyraziła nadzieję na możliwość prowadzenia dobrego jakościowo dialogu w przyszłości.
W kadencji 2024-2025 pracom Rady przewodniczyć będzie strona pracowników i Piotr Duda - Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Rada Dialogu Społecznego pod przewodnictwem strony rządowej
Na początek trochę liczb. W okresie od 15 października 2023 r. (gdy przewodnictwo przejęła strona rządowa) do 30 września 2024 r. przeprowadzono 73 spotkania w ramach Rady Dialogu Społecznego, w tym 6 posiedzeń plenarnych Rady – kolejne i ostatnie odbyło się 21 października 2024 r.
W trakcie spotkań Prezydium i posiedzeń plenarnych omawiano nie tylko kwestie istotne gospodarczo, ale też dotyczące praw pracowniczych. Na forum Rady prowadzono rozmowy na temat rynku pracy, rozwiązań mających wspierać rynek działań pomocowych oferowanych osobom starszym, kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, a także systemem kształtowania wynagrodzeń i warunków zatrudnienia grup zawodowych, reprezentujących sferę finansów publicznych. Dyskutowano też nad projektem budżetu państwa na rok 2025 i projektem Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027. Rada Dialogu Społecznego była również forum do dialogu na temat bieżących i ważnych społecznie zagadnień tj. sytuacja w Poczcie Polskiej, czy PKP CARGO.
Podczas posiedzeń Zespołów problemowych Rady dyskutowano o projektach aktów prawnych i rozwiązaniach mających przyczynić się do lepszego stosowania prawa w obszarach rynku pracy, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i polityki społecznej. Omawiano też kwestie dostosowania przepisów krajowych do wymogów Unii Europejskiej.