W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrów Wielkopolski otrzyma wsparcie z Programu „Rozwój lokalny”

02.07.2021

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z Programu "Rozwój Lokalny", finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Ostrów Wielkopolski jest jednym z 29 miast z całej Polski, które otrzyma dofinansowanie z Programu „Rozwój lokalny”. O pozytywnej decyzji poinformowali dziś w Centrum Aktywności Lokalnej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wizyta w Ostrowie Wielkopolskim

Program "Rozwój lokalny" wspiera inwestycje w środowisko, przedsiębiorczość, efektywność administracji publicznej i standard życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego celem jest ma wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej.

- Rząd dostrzega potrzeby samorządów, zwłaszcza małych i średnich miast i z pomocą Funduszy Norweskich i EOG możemy realizować aspiracje mieszkańców do tworzenia najlepszych możliwych warunków rozwoju - mówił wiceminister Waldemar Buda przekazując symboliczny czek z kwotą dofinansowania.

- Dobrze znam potrzeby mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i jestem przekonana, że zrealizowane z dofinansowaniem działania będą służyć ochronie środowiska i będą impulsem dla lokalnych przedsiębiorców - podkreślała minister Marlena Maląg.

Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w lokalną politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, spowodowaną pandemią resort funduszy i polityki regionalnej rozszerzył listę rankingową. Znalazło się na niej 29 miast, które uzyskały w ocenie merytorycznej co najmniej 60 proc. punktów zarówno w zakresie oceny Planu Rozwoju Lokalnego, jak i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu "Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

30 czerwca premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem Waldemarem Budą zainaugurowali ogłaszanie laureatów konkursu w Programie "Rozwój lokalny" finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się już 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej Programowi "Rozwój lokalny".

{"register":{"columns":[]}}