W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patriotyczne spotkanie seniorów z Wielkopolski

19.11.2022

Na zaproszenie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg w Arenie Ostrów zgromadziło się kilkaset osób starszych. Seniorzy z Wielkopolski uczestniczyli w „Senioralnym spotkaniu patriotycznym”.

Senioralne_Spotkanie_Patriotyczne

Bardzo cieszę się, że mogliśmy wspólnie z seniorami świętować obchodzony przed kilkoma dniami Ogólnopolski Dzień Seniora i Narodowe Święto Niepodległości.  To właśnie dzięki seniorom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to oni przekazują młodemu pokoleniu tradycję i pamięć o dziejach narodu. Takie wydarzenia to niezwykle wartościowe i radosne chwile, podczas których mamy okazję wyrazić naszą wdzięczność, a także wsłuchać się w głosy i potrzeby osób starszych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do wspólnego świętowania przy akompaniamencie patriotycznych utworów, ale również do prezentacji dorobku Klubów i Domów Seniora. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zobaczyć rękodzieła wykonane przez osoby starsze. Swoje talenty wokalne zaprezentowali uczestnicy programu „The Voice Senior” oraz lokalne kapele.

Podczas sobotniego świętowania, seniorzy wzięli też udział w warsztatach artystycznych, na których zdobili pierniki w kształcie granic Polski i pletli patriotyczne wianki. Seniorzy mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

Aktywizacja osób starszych jest jednym z elementów rządowej polityki senioralnej. W tym celu realizowany jest m.in. program Senior+, w ramach którego powstają dzienne domu i kluby seniora. Obecnie w woj. wielkopolskim działają 93 takie miejsca. Od 2015 roku region otrzymał 31,5 mln zł na ich tworzenie. W skali całej Polski funkcjonuje blisko 1100 dziennych domów i klubów seniora, podczas gdy w 2015 roku było ich zaledwie 100.

Aktywizacja seniorów idzie w parze z kompleksowym wsparciem finansowym emerytów i rencistów. Działania na rzecz osób starszych rząd Zjednoczonej Prawicy rozpoczął tuż po przejęciu władzy w Polsce w 2015 roku. Jednym z pierwszych kroków było obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Od 4 lat budżety emerytów zasila 13. emerytura, a od 2 lat seniorzy mogą liczyć dodatkowo na „czternastkę”. Te świadczenia wzmocnią portfele seniorów również w przyszłym roku. Tylko w tym roku na dodatkowe wsparcie osób starszych rząd przeznaczył 44 mld zł.

Link ze zdjęciami z wydarzenia:
https://bit.ly/SenioralneSpotkaniePatriotyczne

{"register":{"columns":[]}}