Peer Review Skuteczna integracja uchodźców z Ukrainy na rynku pracy Warszawa, 25 – 26 września 2023 r.
20.10.2023
W dniach 25 i 26 września br. w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone integracji uchodźców z Ukrainy na rynku pracy. Współorganizatorami wydarzenia były Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Europejska w ramach Programu Wzajemnego Uczenia się (ang. Mutual Learning Programme) w formule Peer Review, która ma na celu wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie polityki zatrudnienia i spraw społecznych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji oraz eksperci z 9 państw członkowskich
i 1 z EFTA/EOG (Belgii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Portugalii i Słowacji), Komisji Europejskiej oraz Polski.
Głównym celem spotkania było zbadanie, jakie są najlepsze sposoby skutecznej integracji uchodźców z Ukrainy na europejskich rynkach pracy w świetle trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podczas wydarzenia omówiono inicjatywy podejmowane w poszczególnych krajach na rzecz zatrudnienia uchodźców z Ukrainy.
Główne spostrzeżenia wynikające z prezentacji i dyskusji w grupach roboczych podczas Peer Review wskazują, że kluczem do efektywnej integracji jest zrozumienie warunków panujących na rynku pracy w poszczególnych krajach, właściwa ocena umiejętności uchodźców, jak również zdolność radzenia sobie z niepewnością – gdyż większość uchodźców nie ma dokładnie sprecyzowanych planów długofalowych. Opracowanie skutecznych strategii integracyjnych, które zaspokoją potrzeby uchodźców, musi uwzględniać ten element. Kolejnym ważnym czynnikiem udanego włączenia jest budowanie społecznej akceptacji i zrozumienia dla grup, którym chcemy pomóc. Uczestnicy podkreślali, że tradycyjne aktywne polityki rynku pracy nie zawsze są dobrze dostosowane do potrzeb uchodźców, którzy znajdują się w zmieniającym i nieprzewidywalnym środowisku. Ważnym elementem sprawnego procesu integracji jest także podejście partycypacyjne i systemowa współpraca na różnych szczeblach – administracji rządowej, samorządowej i partnerów społecznych, jak również udział organizacji ukraińskich i członków diaspory ukraińskiej w poszczególnych krajach.
Podczas spotkania goście odwiedzili Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy w Warszawie w celu zapoznania się z jego funkcjonowaniem i zadaniami. Obowiązki i usługi Punktu ewoluowały w czasie, dostosowując się do zmieniającej się sytuacji uchodźców – od udzielania informacji o możliwościach zatrudnienia, szkolenia językowe po wsparcie psychologiczne, prawne i biznesowe.
Takie spotkania i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz dyskusje nad zastosowanymi sposobami pomocy dla uchodźców w poszczególnych krajach dają możliwość lepszego planowania przyszłych rozwiązań oraz wypracowania nowych pomysłów do realizacji na rzecz wsparcia dla osób z Ukrainy na rynku pracy.