Pierwszy w Wielkopolsce ŚDS dla osób ze spektrum autyzmu otwarty
13.01.2020
W poniedziałek w Rozalinie odbyło się otwarcie środowiskowego domu samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. ŚDS powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – blisko 1,5 mln zł. To pierwszy tego typu ŚDS w województwie wielkopolskim. Podczas uroczystości Wojewoda Wielkopolski odczytał list od minister Marleny Maląg.
Środowiskowe domy samopomocy to ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Podopieczni takich domów mają możliwość rozwoju osobistego, nauki nowych i doskonalenie już nabytych umiejętności dnia codziennego, funkcjonowania w życiu społecznym. W 2019 r. wprowadzony został nowy typ środowiskowego domu samopomocy – typu D – dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W poniedziałek w Rozalinie (woj. wielkopolskie) odbyło się uroczyste otwarcie środowiskowego domu samopomocy oferującego 30 miejsc dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. To pierwszy ŚDS w gminie Rychwał i pierwszy ŚDS typu D w województwie wielkopolskim.
Podczas uroczystości Wojewoda Wielkopolski odczytał list od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.
Wspierać, otaczać opieką, uczyć samodzielności
Jak podkreśliła w liście minister Marlena Maląg, prowadzenie i rozwój ośrodków wsparcia, do których należą środowiskowe domy samopomocy, jest bardzo istotnym elementem pomocy udzielanej osobom z zaburzeniami psychicznymi. Budują one sieć oparcia społecznego i przygotowania ich do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku.
„Cieszę się, że właśnie przybyło kolejne takie miejsce, w którym opuszczający Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale zyskają możliwość nie tylko zachowania wcześniej zdobytych umiejętności, ale też dalszego rozwoju. Zadowoleniem napawa fakt, że do powstania tej nowej placówki przyczyniło się dofinansowanie w wysokości blisko 1,5 mln zł, jakie udało się pozyskać gminie Rychwał z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – wskazała szefowa MRPiPS.
Większe nakłady na ŚDS
Dzięki zmianom w zakresie finansowania środowiskowych domów samopomocy w ubiegłym roku po raz kolejny podniesiono poziom minimalnej dotacji na jednego uczestnika, który wzrósł o 38 proc. w porównaniu do roku 2016. Zwiększona kwota dotacji pozwoliła na zatrudnienie dodatkowej kadry opiekuńczej, a także umożliwiła specjalistyczne szkolenia, podwyższanie kwalifikacji zatrudnionych pracowników czy zakup niezbędnego specjalistycznego wyposażenia.
„Gratuluję zatem władzom Gminy realizacji tak potrzebnej środowisku inwestycji. Korzystającym z zajęć w nowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Rozalinie życzę dużo zdrowia i pogody ducha. Wierzę, że znajdą tu Państwo fachową pomoc i troskliwą opiekę. Zaś wszystkim obecnym na uroczystości otwarcia Domu składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności z okazji rozpoczynającego się Nowego 2020 Roku” – podsumowała minister Marlena Maląg.