W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Po pierwsze Rodzina!" Ruszył cykl debat nt. sytuacji rodzica w pracy

04.03.2020

Jak namówić młodych Polaków do zostania rodzicami? Czy bycie matką jest atrakcyjne dla młodych kobiet? Co należy zmienić w przepisach prawnych aby młodzi ludzie decydowali się na potomstwo? Jaka jest sytuacja „Rodzica w pracy” w polskiej rzeczywistości? Jak integrować życiowe role – rodzinne i zawodowe? Te i wiele innych tematów zostało poruszonych w czasie pierwszej z cyklu debaty zorganizowanej pod hasłem „Po pierwsze Rodzina!”. Na początek Wiceminister Barbara Socha spotkała się z organizacjami kobiecymi. Wypracowane wnioski w czasie debaty pomogą w pracy nad powstającą Rządową Strategią Demograficzną.

Wspólne zdjęcie uczestników debaty Po pierwsze rodzina

Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Barbara Socha chciała spotkać się na początku z kobietami i ich organizacjami. Pragnęła rozpocząć debaty od wysłuchania głosu osób, które na co dzień zajmują się głównie wspieraniem kobiet w pracy, najczęściej matek powracających do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.

Kobiety w dzisiejszych czasach chcą godzić wiele ról, są ambitne i przedsiębiorcze. W tym miejscu pojawiło się pytanie czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na bycie matką? Jeśli nie, to co zrobić aby zachęcić młode Polki do zachodzenia w ciążę?

W trakcie spotkania pojawiły się konkretne pomysły zmian w polskim prawie pracy. Szczególnie związane z uelastycznieniem czasu pracy, sposobem świadczenia pracy. Są one na tyle ważne, że muszą się znaleźć w powstającej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej strategii demograficznej.

"Chcemy, żeby ta strategia była jak najbardziej kompleksowa i dotykała obszarów, które zdaniem ekspertów mają wpływ na dzietność. Chcemy objąć tą strategią zarówno kwestie ekonomiczne, ale także niematerialne, czyli kulturowe, cywilizacyjne" – wskazała wiceminister Socha.

Następna debaty odbędą się w tym miesiącu, będą zorganizowane w gronie pracodawców, a potem firm konsultingowych. Cykl zamknie panel z naukowcami, specjalistami z zakresu samej demografii.

{"register":{"columns":[]}}