Pogotowie zimowe
22.11.2017
Niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym niosą zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, niezaradnych życiowo i przebywających w miejscach niezdatnych do zamieszkania. W wielu gminach ruszyło już tzw. pogotowie zimowe.
Zapobiegnięcie wychłodzeniu organizmu lub śmierci osoby potrzebującej pomocy bardzo często zależy od reakcji otoczenia. Aby pomóc osobom pozbawionym schronienia lub odpowiednich warunków do ochrony przed niskimi temperaturami, nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy powiadomić odpowiednie służby.
Gdzie zadzwonić?
W przypadku, gdy zauważymy zagrożenia wychłodzenia organizmu napotkanej osoby liczy się natychmiastowa reakcja. W wielu przypadkach zależy od tego czyjeś życie. Najprostszą formą kontaktu są telefony alarmowe. Zgłoszenia przyjmują:
- Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,
- Policja pod numerem tel. 997.
Całodobowo działa też numer alarmowy 112.
Specjalna infolinia
Informacje na temat pomocy można uzyskać również na specjalnie uruchomionych w regionach infoliniach. Numery infolinii Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępnia na swojej stronie internetowej.
Wsparcie gmin i organizacji pozarządowych
Minister Elżbiety Rafalskiej zwróciła się z apelem o udzielanie pomocy osobom potrzebującym oraz o czujność władz samorządowych: „zwracam się do Państwa z prośbą o przygotowanie placówek noclegowych działających na Państwa terenie, pod kątem udzielenia pomocy osobom bezdomnym oraz na przyjęcie wszystkich tych, którzy potrzebują schronienia oraz zapewnienie im odpowiedniego wsparcia. Ważne jest również, aby sprawdzić miejsca niezamieszkałe, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne (np. klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.) i odpowiednio wcześnie dotrzeć z pomocą.”
W wielu gminach w Polsce prowadzone są skoordynowane akcje, mające na celu zapewnienie schronienia i ciepłego posiłku osobom tego potrzebującym. W realizację tych akcji – oprócz ośrodków pomocy społecznej – zaangażowani są m.in. Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska czy organizacje pozarządowe i wyznaniowe prowadzące schroniska, ogrzewalnie, jadłodajnie i noclegownie.
Skoordynowane działania
Każde województwo dysponuje miejscami, w których potrzebujący mogą się ogrzać, skorzystać z noclegu i zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich można znaleźć wykazy placówek oferujących pomoc w poszczególnych regionach.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 12:24 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 12:24 Biuro Promocji