W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska członkiem tytularnym Rady Administracyjnej w Międzynarodowej Organizacji Pracy!

07.06.2024

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z Dyrektorem Generalnym MRPiPS Liwiuszem Laską reprezentowali Polskę na 112. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Jest to coroczne spotkanie najważniejszego organu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), która jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ i zarazem najważniejszą światową organizacją zajmującą się prawem pracy i sprawami społecznymi, która przyjęła ponad 190 międzynarodowych konwencji.

Polska członkiem tytularnym Rady Administracyjnej w Międzynarodowej Organizacji Pracy

Polska w Radzie Administracyjnej Międzynarodowej Organizacji Pracy

W czasie Konferencji 7 czerwca, Polska została wybrana na członka tytularnego w grupie rządowej Rady Administracyjnej w Międzynarodowej Organizacji Pracy na trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 15 czerwca 2024 r. Rada jest głównym organem decyzyjnym MOP, którego zadaniem jest przyjmowanie projektów budżetu organizacji, programów jej działania oraz ustalanie agendy corocznej Konferencji. Do kompetencji Rady Administracyjnej należy również wybór Dyrektora Generalnego.

Właśnie zyskaliśmy wpływ na kierunek zarządzania tą ważną dla świata pracy instytucją – zaznacza ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Rada Administracyjna spotyka się w Genewie trzy razy w roku (marzec, czerwiec, listopad).

Czym jest MOP?

Międzynarodowa Organizacja Pracy, skupiająca 187 państw, jest jedną z najdłużej działających organizacji międzynarodowych, o wyjątkowej trójstronnej strukturze. Powstała w 1919 r., w trakcie konferencji pokojowej w Wersalu, jako autonomiczna organizacja stowarzyszona z Ligą Narodów. Czasem nazywana „międzynarodowym parlamentem pracy”, jest miejscem kluczowych dyskusji o prawie pracy i opracowywania polityk i programów promujących godną pracę dla wszystkich kobiet i mężczyzn.

Międzynarodowa Organizacja Pracy składa się ze zbierającego się co roku zgromadzenia ogólnego - Międzynarodowej Konferencji Pracy; organu zarządzającego - Rady Administracyjnej; oraz stałego sekretariatu - Międzynarodowego Biura Pracy. Zrzesza rządy, pracodawców i pracowników. Organizacja działa również poprzez pomocnicze zgromadzenia takie jak regionalne konferencje, spotkania trójstronne i spotkania ekspertów.

Współpraca międzynarodowa

Ministra Pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk spotkała się z Gilbertem F. Houngbo, Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wśród tematów spotkania było m.in. partnerstwo Polski w Globalnej Koalicji na rzecz Sprawiedliwości Społecznej, która jest flagową inicjatywą Dyrektora Generalnego MOP. Rozmowy dotyczyły również współpracy pomiędzy MOP a Polską w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz naszego członkostwa w Radzie Administracyjnej. Poruszana była również sytuacja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Dyrektor Generalny Liwiusz Laska podczas wizyty w Genewie wzięli również udział w licznych innych spotkaniach, m.in. dotyczących parytetu płci w siedzibie Światowego Forum Ekonomicznego czy w spotkaniu z Beate Andrees, Zastępczynią Dyrektora Generalnego, Dyrektor Regionalną ds. Europy i Azji Środkowej.

{"register":{"columns":[]}}