W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Mongolia z umową o zabezpieczeniu społecznym

01.07.2019

1 lipca 2019 r. wchodzi w życie umowa zawarta między Polską a Mongolią o zabezpieczeniu społecznym. Dokument został podpisany 24 stycznia 2018 r. w Warszawie.

porozumienie

Zasada równego traktowania, zasada sumowania okresów ubezpieczenia oraz zasada zachowania praw nabytych (transferu świadczeń) – to międzynarodowe standardy obowiązujące w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. To na nich opiera się umowa zawarta pomiędzy Polską a Mongolią.

Umowa reguluje kwestię przyznawania i wypłaty świadczeń


Wchodząca w życie umowa jest istotna dla pracowników, osób pracujących na własny rachunek (w tym rolników i domowników), ubezpieczonych każdej ze stron, członków ich rodzin oraz osób wywodzących od tych ubezpieczonych swoje prawa. Postanowienia umowy będą miały zastosowanie przy ubieganiu się o świadczenia pieniężne, w tym o zasiłki dla bezrobotnych, świadczenia pieniężne w razie choroby i macierzyństwa, świadczenia emerytalno-rentowe (emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne), świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłki pogrzebowe. 

Główne korzyści dla ubezpieczonych


Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Mongolią jest korzystna ze względów społecznych oraz ekonomiczno-gospodarczych. W szczególności zagwarantuje ona polskim i mongolskim ubezpieczonym korzyści wynikające z:

  • wyeliminowania skutków kolizji ustawodawstw Polski i Mongolii, czyli podwójnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu danego zatrudnienia lub całkowity brak ochrony ubezpieczeniowej z tytułu danego zatrudnienia,
  • możliwości uwzględniania (sumowania) okresów ubezpieczenia przebytych w Mongolii w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń objętych zakresem przedmiotowym Umowy (i odwrotnie),
  • możliwości transferu świadczeń przyznanych na podstawie polskiego ustawodawstwa, w przypadku zamieszkania przez świadczeniobiorcę na terytorium Mongolii (i odwrotnie).
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
01.07.2019 11:00 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
01.07.2019 11:00 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}