W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-Słowackie konsultacje międzyrządowe na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę

22.04.2022

W piątek rozpoczęły się na Słowacji polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe poświęcone m.in. rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę oraz sprawom energetycznym i gospodarczym. Polskiej delegacji przewodniczy premier Mateusz Morawiecki. W konsultacjach uczestniczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polsko-Słowackie konsultacje międzyrządowe na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę

W czasie spotkania polskiej delegacji rządowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem omawiane są kwestie związane z rosyjską agresją skierowaną przeciw Ukrainie. Poruszono sposoby odpowiedzi państw europejskich na te bezprawne działania oraz formy wsparcia dla broniącego się sąsiada.

W trakcie konsultacji omówiono kwestie z zakresu polityki energetycznej i gospodarczej oraz wzrostu cen energii w Unii Europejskiej. W agendzie rozmów znalazły się również obszary: środowiska, transportu, polityki regionalnej, rolnictwa oraz polityki rodzinnej i społecznej.

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozmawiając z ministrem pracy, spraw społecznych i rodziny Milanem Krajniakiem poruszyła temat niesionego wsparcia polskiego rządu dla obywateli Ukrainy.

- Najważniejsze są działania długofalowe, obejmujące włączenie dorosłych w nasz rynek pracy oraz najmłodszych w system edukacji i opieki zdrowotnej. Pomaga w tym niskie bezrobocie oraz wprowadzone uproszenia. Na mocy specustawy pracę w Polsce znalazło już ponad 80  tys. obywateli Ukrainy  – mówi minister Marlena Maląg.

Polska przygotowała się na możliwy kryzys uchodźczy jeszcze przed rosyjską agresją na naszego wschodniego sąsiada. Umożliwiło to na szybkie zorganizowanie pomocy dla osób, które schroniły się w naszym kraju przed wojną.

Działania ułatwiła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy pozwalająca na legalny pobyt naszym sąsiadom w Polsce. Dzięki temu mogą oni m.in. podjąć pracę czy kontynuować edukację. Co ważne, rząd pomaga również finansowo osobom, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich. 

Dotychczas do Polski wjechało ponad 2,8 mln uchodźców. W sumie przed wojną uciekło już ok. 4,9 mln obywateli Ukrainy. Jest to największy exodus ludności w Europie od zakończenia II wojny światowej. Dlatego działania Polski zmierzają do tego, aby Unia Europejska wzięła współodpowiedzialność za sytuację osób, które przybywają na jej teren w wyniku rosyjskiej agresji.

{"register":{"columns":[]}}