Pomoc osobom skazanym i ich rodzinom w woj. lubuskim
13.02.2017
Minister Elżbieta Rafalska 13 lutego wzięła udział w konferencji nt. społecznej readaptacji i pomocy osobom skazanym i ich rodzinom w województwie lubuskim. Minister omówiła politykę rządu w tym obszarze. Konferencja odbyła się w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie miało interdyscyplinarny charakter: skupiało przedstawicieli służb więziennictwa, sądu, kurateli sądowej, pomocy społecznej, środowiska naukowego. Wzajemna wymiana informacji o podejmowanych na rzecz tej grupy osób działaniach pozwoliła uczestnikom wzbogacić wiedzę i skorzystać z doświadczeń innych instytucji.
Podczas konferencji omówiono zasady współpracy w zakresie przeciwdziałania pogłębiania się zjawiska izolacji i wykluczenia społecznego osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze oraz koordynacji działań instytucji i organów udzielających pomocy społecznej w ramach świadczeń z pomocy społecznej oraz pomocy postpenitencjarnej osobom opuszczającym zakłady karne, a także ich rodzinom.
Ponadto poruszono zagadnienie readaptacji skazanych, przedstawiając „dobre praktyki” kuratorów sądowych, środowiska naukowego, zakładu karnego i ośrodka pomocy społecznej.
Z informacji przekazanych przez minister Elżbietę Rafalską wynika, że w 2016 r. zakłady karne/areszty śledcze w wojewódzkim lubuskim opuściło 3.201 osób (w kraju: 77.761 osób). Natomiast liczba osób przebywających w zakładach karnych/aresztach śledczych w woj. lubuskim wynosi 2.506 (w kraju 72813 osób).
Z powodu „trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego” ośrodki pomocy społecznej w województwie lubuskim przyznały w 2016 r. pomoc w różnych formach, przewidzianych ustawą o pomocy społecznej, 754 rodzinom, co stanowi 1,8 proc. wszystkich rodzin objętych pomocą społeczną.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 23:29 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 23:29 Biuro Promocji