W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc z programu „Za życiem”

17.05.2017

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre z nowych form wsparcia, jakie resort rodziny chce wprowadzić w ramach programu „Za życiem”. Wspólnie z Caritas Polska poddał je właśnie szerokim konsultacjom ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

- Wprowadzenie nowych form wsparcia wymaga znowelizowania kilku ustaw. Chcemy takich rozwiązań, które spotkają się z akceptacją środowiska osób niepełnosprawnych. Dlatego wspólnie z Caritas Polska rozpoczęliśmy szerokie konsultacje - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami minister Elżbieta Rafalska.

Zmiany mają polegać między innymi na dostępie osób niepełnosprawnych do mieszkań chronionych. Zostaną on podzielone na dwa typy: treningowe i wspomagane. Te drugie będą przeznaczone dla osób niepełnosprawnych lub osób w podeszłym wieku w celu usamodzielnienia tych osób na poziomie ich możliwości. Na ten cel tylko w tym roku zostało przeznaczone 12 milionów złotych.

- Dobre usługi społeczne to zadanie, które powinny realizować gminy. Będziemy wspierać dobre praktyki jednostek samorządu terytorialnego – dodała minister Elżbieta Rafalska.

Dzięki programowi „Za życiem” zostaną też wprowadzone ułatwienia dla opiekunów niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy. Z jednej strony chodzi o stworzenie preferencyjnych warunków do podejmowania działalności gospodarczej, a z drugiej - o zachęcanie innych bezrobotnych do zakładania działalności polegającej albo na prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych, albo na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania.

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych będą mieli możliwość skorzystania z subsydiowanego zatrudnienia, jak również podjęcia pracy w formie telepracy. Z kolei tym opiekunom, którzy nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego, zostanie zapewniony bezpośredni dostęp do usług i instrumentów rynku pracy. Na aktywizację zawodową opiekunów osób niepełnosprawnych z Funduszu Pracy zostanie przeznaczone w tym roku ponad 23 mln złotych.

Resort rodziny planuje również zwiększenie liczby asystentów rodziny, którzy – po uchwaleniu ustawy o wsparciu kobiet i rodzin, a następnie programu „Za życiem” – stali się odpowiedzialni za koordynację poradnictwa dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. Liczba asystentów rodziny miałaby wzrosnąć o ok. pół tysiąca – z 3905 do 4400.

Zaprezentowane przez nas rozwiązania wyznaczają pewien kierunek. Interesuje nas to, jak te rozwiązania widzą sami zainteresowani. W ramach projektu „Konsultacje+” planujemy 30 spotkań środowiskowych. Zamierzamy również uruchomić stronę internetową, aby każda osoba, której  zmiany dotyczą, mogła się w tych konsultacjach wypowiedzieć – mówił Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Na realizację programu „Za życiem” w latach 2017-2021 zostanie przeznaczone łącznie 3,1 mld złotych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 21:35 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 21:35 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}