Ponad 1,3 tys. instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi otwartych
09.05.2020
Od 6 maja możliwe jest otwarcie żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli. Z danych MRPiPS wynika, że w dniach 6-8 maja działalność wznowiło ponad 1,3 tys. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. W najbliższym czasie dołączą do nich kolejne. – Jestem przekonana, że z zachowaniem wszelkich wytycznych możliwe jest bezpieczne prowadzenie placówek – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzisiaj w Polsce działa łącznie 6,3 tys. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. – ponad 1,1 tys. publicznych i blisko 5,2 tys. prywatnych.
– W pierwszych dniach, czyli od 6 do 8 maja, działalność wznowiło 1323 instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, 57 gminnych i 1266 prywatnych. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców, którzy mogą wrócić do pracy bez obaw o to, kto zajmie się ich pociechą. Jestem przekonana, że z zachowaniem wszelkich zasad higieny i wytycznych sanitarnych możliwe jest bezpieczne prowadzenie placówek. Zdrowie dzieci i pracowników jest absolutnie najważniejsze – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wkrótce otwarcie kolejnych placówek
Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że w przyszłym tygodniu – między 11 a 15 maja – otwartych ma zostać kolejne 1178 instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat. 206 z nich to instytucje publiczne, a 972 – prywatne. W jeszcze kolejnym tygodniu – 18-22 maja – planowane jest otwarcie 864 placówek, 176 gminnych i 688 prywatnych.
– Po 24 maja, jak wynika z naszych najnowszych danych, otwarcie planuje 1080 instytucji opieki nad maluchami, 301 publicznych i 779 prywatnych. Przypominam, że otwarcie żłobka czy klubu dziecięcego od 6 maja to możliwość, a nie nakaz. Ze względu na różną sytuację w regionach oraz różny stopień przygotowania placówek to otwarcie odbywa się w realnym i bezpiecznym terminie, o czym świadczą gromadzone przez nas informacje – wskazuje minister Marlena Maląg.
Informacje na temat planowanych terminów otwarcia instytucji
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do samorządów i samych placówek o informacje na temat planowanych terminów ich otwarcia. Do 8 maja otrzymaliśmy dane dotyczące 4 853 instytucji – 790 publicznych i 4063 prywatnych. Duże miasta, które nie wprowadziły danych, to m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Częstochowa, Elbląg i Kalisz.