Ponad 3 tys. seniorów skorzystało z infolinii Korpusu Wsparcia Seniorów
26.10.2020
Ok. 3,5 tys. seniorów skorzystało ze specjalnej infolinii działającej w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W konferencji wzięli udział również pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Celem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest umożliwienie osobom starszym pozostanie w domu, poprzez zapewnienie im m.in. dostarczenia zakupów spożywczych czy środków higieny.
Od piątku w ramach Korpusu działa specjalna infolinia dla seniorów. Dzwoniąc pod numer 22 505 11 11 mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, jednak jest to utrudnione ze względu na panująca pandemie koronowirusa.
Osoba, która przyjmuje zgłoszenie przekazuje numer kontaktowy seniora do najbliższego ośrodka wsparcia. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem i ustala wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy i tego, kto dostarczy niezbędne produkty. – Z infolinii skorzystało już ok. 3,5, tys. seniorów. Część z nich poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy ma już udzielone wsparcie – poinformowała minister Maląg.
Blisko 3 tys. wolontariuszy wspiera seniorów
Oprócz tego działa także strona www.wspierajseniora.pl, na której ochotnicy mogą zgłosić gotowość do niesienia pomocy osobom starszym. Jak poinformowała minister Maląg, do tej pory do pomocy zgłosiło się prawie 3 tys. wolontariuszy. - Ważne jest, abyśmy się solidaryzowali w tak trudnym czasie. Łączymy siły dla dobra wspólnego – powiedziała minister.
Obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek podał z kolei, że przez weekend akces do Korpusu zgłosiło ok. 50 organizacji młodzieżowych z całego kraju. – Dzięki Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem udało się w sposób bardzo sprawny i krótkim czasie zebrać bardzo wiele środowisk i przekazać tę informację dalej – powiedział.
Mniej biurokracji
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała z kolei, że w ciągu kilku dni zostanie wdrożony projekt poprawiający współpracę międzyinstytucjonalną w kwestii danych o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji. - Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych – podkreśliła prof. Uścińska.
Jednocześnie przypomniała, że w obecnym stanie prawnym do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej.Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.